Ze studie vědců z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně vyplývá, že se teplota vody v českých rybnících v důsledku klimatické změny zvyšuje, což má negativní dopad na tradiční chov ryb i kvalitu vody. Studie vědců ukazuje, že se v budoucnu očekává nárůst dnů s teplotou vody nad 29 stupňů, což vede k nedostatku kyslíku v rybnících. Oblasti na jižní Moravě, na sever a severovýchod od Prahy a část Moravskoslezského kraje jsou nejohroženější.
Teplá voda a horké počasí způsobují další problémy v chovu ryb v podobě nedostatku kyslíku a zvyšující se koncentraci organických nečistit ve vodě. Rybáři mohou tyto problémy řešit snížením rybí osádky. Avšak tato opatření jsou často omezená, a proto musí rybáři pečlivě sledovat situaci a předcházet hromadným úhynům.
Podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity v Brně se očekává postupné vymizení síhovitých ryb z českých rybníků, které vyšší teploty snášejí hůř. Naopak kapr může vodu teplou 29 stupňů vydržet, ale může mít problémy s nedostatkem kyslíku. Očekává se, že produkce v rybnících bude klesat.