Horká léta vyhání šakaly z Balkánu. Ti se usídlili na Pálavě

Šakal obecný se stále více vyskytuje v České republice. Do našich zeměpisných šířek jej vyhání horká léta na jihu Evropy.

free-photo-of-priroda-pisek-zvire-zem

Šakal mění Balkán za pálavské vrchy.
Zdroj: Pexels

  • Šakal mění Balkán za pálavské vrchy.
  • Zdroj: Pexels

Pálavské vrchy se stávají čím dál častějším útočištěm pro šakala obecného. Zvíře, které bylo ještě před pár lety v České republice k vidění zejména v zoologických zahradách, se na jih Moravy stěhuje z Balkánu, kde mu nevyhovují příliš horká léta. Přestože na Pálavě jde zatím jen o první pozorování a výskyt šakala tam není ještě tak častý, situace se v příští letech může změnit. Šelma totiž na Moravu doputovala přes Maďarsko a Slovensko, a zejména v první jmenované zemi se jedná o zvíře, jehož výskyt je častý.

Šakal obecný se do České republiky dostal bez přičinění člověka. Zoologové upozorňují, že jeho výskyt u nás je výsledkem přirozené migrace a že šelma není invazivní druh.

Podobně jako liška, se kterou je šakal příbuzný, se i on vyhýbá kontaktu s člověkem. Naopak vyhledává zemědělskou krajinu, která mu poskytuje dostatek potravy. Její nejdůležitější součástí jsou drobnější hlodavci, které šakal loví, ale i rostliny nebo mršiny.

Autor: Jan Skala

Související

Roman Jaremčuk střílí rozhodující gól.
Fotbal EURO 2024

Ukrajinci otočili duel se Slovenskem a pořádně zamotali skupinu E

elektřina
Zahraniční

Blackout ochromil Balkán, bez elektřiny jsou čtyři země

Andrej Kudrna na letošním šampionátu
Hokej Tipsport ELH

Kudrna odchází z rodinných důvodů z Litvínova

Slováci si mohou zajistit postup ze skupiny.
Fotbal EURO 2024

Slováci si mohou zajistit postup, Nizozemci vyzvou Francii