Více než 200 000 lidí v Hongkongu žije v bytech rozdělených na několik. V říjnu chce Hong Kong přijmout nové zákony, které stanoví minimální prostor a bezpečnostní normy pro rozdělené byty, kde každý obyvatel žije v průměru na ploše asi šesti metrů čtverečních, to je půlka velikosti parkovacího místa. Za kóji o velikosti pět metrů čtverečních s toaletou hned vedle postele, které se tam říká byt, platí lidé v přepočtu kolem deseti tisíc korun.
Do roku 2049 chce země zrušit rozdělené byty, Peking totiž považuje potíže s bydlením za vážný sociální problém, který pomohl podnítit masové protivládní protesty v roce 2019. Úřady také plánují zvýšit nabídku státních bytů a zkrátit čekací doby na přidělení bytu. Vystavět chce 308 000 veřejných bytových jednotek.
Mimo zákon zatím spadá nejextrémnější bydlení, takzvané rakve o velikosti 1,4 až 1,7 metru čtverečního, kde se dá jen přespat a uložit si pár věcí. Toalety a umývárny jsou společné až pro 20 lidí. Na státní byty se běžně čeká i přes 20 let.
هذه أصغر شقة في هونج كونج، يُطلقون عليها لقب التابوت لضيقها، مساحتها 79 قدم مربع، إيجارها الشهري 3000 دولار هونج كونجي (1440 ريال شهرياً)
— إياد الحمود (@Eyaaaad) June 23, 2024
هذا الساكن الماليزي لم يجد مكان لوضع حقائبه فيها.pic.twitter.com/3zyRClgNbJ