pondělí 7. dubna 2025

Hlubinná těžba bez pravidel? Kanadská firma chce dobývat kovy z mořského dna

Mezinárodní pravidla pro hlubinnou těžbu stále nejsou hotová, přesto se kanadská firma chystá zahájit první komerční projekt v Tichém oceánu. Odborníci bijí na poplach.

Hlubinná těžba

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Kanadská společnost The Metals Company oznámila plán zahájit těžbu kovů z mořského dna v Tichém oceánu – a to i bez schválených mezinárodních pravidel. Využít k tomu chce spolupráci s USA, které nejsou členem Mezinárodního úřadu pro mořské dno (ISA).

ISA, která má pod záštitou OSN regulovat těžbu v mezinárodních vodách, už více než deset let připravuje pravidla pro hlubinnou těžbu. Přestože jednání pokračují tento týden v jamajském Kingstonu, firma The Metals Company chce jednat samostatně a podat žádost o těžbu přímo v USA. Tento krok ostře kritizovali zástupci ekologických organizací i někteří diplomaté, podle nichž hrozí devastace oceánských ekosystémů bez dohledu a pravidel.

Dno oceánu, především oblast Clarion-Clipperton mezi Havají a Mexikem, ukrývá obrovské množství niklu, kobaltu a manganu – klíčových surovin pro baterie elektromobilů. Tyto kovy se nacházejí v tzv. polymetalických konkrecích, které se hromadí miliony let. Pro firmy jako The Metals Company je to lákavá alternativa k surovinám kontrolovaným Čínou nebo těženým v citlivých deštných pralesech.

Zatímco těžaři argumentují nižší ekologickou zátěží oproti pozemní těžbě, vědci varují před destrukcí neprozkoumaných hlubinných ekosystémů. Živočichové žijící na mořském dně mohou být těžbou zcela vyhlazeni, a narušení prostředí by mohlo mít dlouhodobé následky. Mnohé státy včetně Kostariky proto vyzývají k moratoriu na těžbu, dokud nebudou existovat jasná pravidla a vědecké poznatky.

USA nejsou členem dohody OSN o mořském právu a tedy ani ISA, přesto mají silný vliv. The Metals Company plánuje využít starý americký zákon z roku 1980, který umožňuje udělení licence pro těžbu mořského dna. Kritici varují, že by tím USA mohly podkopat dosavadní mezinárodní snahy o společnou regulaci.

Autor: Šimon Mitro

Související

sudan
Zahraniční

Popravy civilistů i hrozba hladomoru. Súdán se propadá do hlubší krize

profimedia-0981694602
Zahraniční Video

Ontario zasáhla ledová bouře, statisíce lidí jsou bez elektřiny

Jižní Sudán
Zahraniční

Těžká situace v Jižním Súdánu: Mírová dohoda je v ohrožení

africké dítě
Zahraniční Zdraví

Úmrtnost dětí do pěti let klesla na historické minimum, hrozí však zvrat