Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vládě skončil. Alespoň tak to obrazně vidí někdejší chartista a disident Jiří Gruntorád, který už několik dní drží hladovku před sídlem vlády. Chce jí docílit dvou věcí a jednou z nich je odstoupení Jurečky. Druhou pak zmírnění zákona o důchodech, který odpírá vyšší penze disidentům, kteří nemohli za komunistického režimu pracovat, bývali často vězněni nebo byli, v rámci akce Asanace, donuceni k emigraci. Gruntorád, ač sám disident a signatář Charty 77, nepoukuzuje na sebe, ale na případ svého kolegy Karla "Charlieho" Soukupa, který podle všeho pobírá nepřijatelně nízký důchod. Za viníka označuje právě Jurečku, který zmírnění onoho zákona nepodpořil.
El Ministro de Trabajo acaba de llegar a ver a Jiri Gruntoradhttps://t.co/CKbQmXOv2t
— Joaquin Diaz (@joaki88) November 19, 2023
Jurečka dokonce za hladovějícím Gruntorádem přišel, ale protestující se s ním už odmítl bavit, protože problém by měl řešit Jurečkův nástupce, protože ministr ve své funkci už stejně skončil. Ten to však odmítl s tím, že jeho možná rezignace se nebude řešit na chodníku před Úřadem vlády.
Situaci týkající se pana Soukupa a dalších signatářů Charty 77 nechávám znovu prověřit.
— Marian Jurečka (@MJureka) November 18, 2023
Konkrétně Karel Soukup, na jehož případ Jiří Gruntorád upozorňuje, má přiznán nárok na důchod ze zahraničí, kde dlouhou dobu pracoval. Chci zjistit, proč mu nechodí.https://t.co/VG93NF2vyL
Problémem, na který Gruntorád, jenž byl sám za komunismu vězněný, se zabývají už politici napříč celým spektrem. Shodli se na tom, že věc je třeba řešit, ač by se muselo sáhnout k nesystémovému kroku.