Po solární energii přichází na řadu vítr. Ministerstvo životního prostředí podporuje výstavbu obnovitelných zdrojů a nyní se soustředí na větrné elektrárny. Rozvoj tohoto zdroje energie je pomalý a v posledních třech letech nepřibyla v Česku žádná nová větrná elektrárna. Podle studie společnosti Deloitte zpracované pro Svaz moderní energetiky mohou v Česku do roku 2030 vyrůst nové větrné elektrárny o výkonu dvou tisíc megawattů. Aktuálně má Česko větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 340 megawattů.
„Rozvoj větrné energetiky v Česku dosud stagnoval, mým cílem je najít takovou cestu, která umožní rozumnou výstavbu nových větrných elektráren respektující energetické potřeby státu i zájmy místních obyvatel. Zásadní je pro mě shoda na tom, že výstavba a rozvoj obnovitelných zdrojů energie nebude ve střetu s ochranou přírody,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Jednou z bariér pro rozvoj větrné energie v Česku jsou složité a zdlouhavé povolovací procesy, které se dnes mohou protáhnout i na více než deset let. „Zásadním nástrojem pro plynulý rozvoj větrné energie pro nás budou tzv. akcelerační zóny. V nich půjde získat potřebná razítka pro povolení výstavby větrné turbíny rychleji. Naším cílem je nabídnout českým spotřebitelům cenově dostupnou a bezpečnou energii bez stopy kouře. Postupně tak povedu s kraji debatu o možnostech vzniku akceleračních zón,” řekl Hladík.