Pokrok ve vědě pomohl i lidem nakažených smrtelným virem. "HIV pozitivita je dnes úplně jinde než před dvaceti lety. Diagnózy už není potřeba se obávat tolik jako v minulosti, rozhodně neznamená smrt. Většina lidí s HIV žijících v České republice nemůže nikoho nakazit, protože o své nemoci vědí a díky moderním lékům mají zcela minimální množství viru v krvi. S největší pravděpodobností se dožijí podobně vysokého věku jako ostatní," vysvětluje Marián Kramařík ze sdružení Prague Pride.
Spíš než zdravotním potížím nemocní obvykle čelí jiným vážným problémům, a to především psychického rázu. Je pro ně často těžké o diagnóze někomu říci, nemoc je velmi stigmatizovaná. "Virus HIV se nepřenáší vzduchem ani dotykem, nechytíte ho od záchodového prkénka. Tyto mýty pocházejí někdy z počátků epidemie v minulém století a rozhodně by dnes měly být už dávno vymýceny. Aby mohl člověka nakazit, musí virus HIV proniknout v dostatečném množství do jeho krve," pokračuje Kramařík.
Kam na testy HIV zdarma?
CHECKPOINT DŮM SVĚTLA: Malého 282/3, Praha 8
CHECKPOINT PLZEŇ: Čechova 44, Plzeň
CHECKPOINT TEPLICE: Duchovská 53, Teplice
CHECKPOINT ÚSTÍ NAD LABEM: V Jirchářích 62/2, Ústí nad Labem
CHECKPOINT LIBEREC: Husova 641/43, Liberec
CHECKPOINT HRADEC KRÁLOVÉ: Sokolská 581, Pavilon 6, Klinika infekčních nemocí, čekárna 3, Hradec Králové
CHECKPOINT ČESKÉ BUDĚJOVICE: Česká 20, České Budějovice
CHECKPOINT ÚSTÍ NAD ORLICÍ: Československé armády 1076, Ústí nad Orlicí
CHECKPOINT BRNO: Fakultní nemocnice Bohunice, Klinika infekčních chorob, Brno
CHECKPOINT OSTRAVA: FN Poruba, infekční klinika, 17.listopadu1790, Ostrava
CHECKPOINT OLOMOUC: Krapkova 217/18, Olomouc
Otevírací doby najdete na stránkách
Do konce září 2022 bylo v ČR diagnostikováno 4295 HIV pozitivních osob. U 811 se rozvinulo onemocnění AIDS. Nejvíc lidí s HIV nebo AIDS žije v Praze, a to 2014 osob. V ostatních krajích dosahuje jejich počet maximálně nižších stovek.
"Hrozbou ovšem nejsou HIV pozitivní lidé na léčbě pod dohledem lékařů, ale ti, kteří o své infekci nevědí. Podle kvalifikovaných odhadů je takových osob v Česku zhruba 700. Odborníci se domnívají, že významná část neodhalených případů se nachází v heterosexuální populaci," dodává Kramařík.
Proto lékaři doporučují pravidelné testování pro každého sexuálně aktivního jedince zvláště pak při změně partnera nebo při rizikovém chování. V posledním případě každé dva až tři měsíce. Testy totiž nehledají samotný virus, ale obrannou bílkovinu, která se v těle objeví až dva měsíce po nakažení.
O test na HIV si můžeš říct svému praktickému lékaři. Je ale pochopitelné, že se rodinnému doktorovi možná nebudete chtít vyznávat z rizikového sexu. Naštěstí je tu řada možností anonymního testování například na Checkpointech v jedenácti městech v republice.