pátek 22. listopadu 2024

HIV už dnes podle odborníků nezabíjí tak snadno jako v minulosti

Retrovirus HIV, který ničí imunitu, se ve světě začal šířit v roce 1981. O šest let později na nemoc AIDS, kterou HIV způsobuje, zemřel první Čech. Od té doby medicína pokročila a nemoc je u nás zvládnutá. Prevence je ale nezbytná!

chemistry-4932632_1280

HIV se stalo spíše chronickým onemocněním než jasným verdiktem smrti. Nemocné zužuje především stigma.
Zdroj: pixabay

  • HIV se stalo spíše chronickým onemocněním než jasným verdiktem smrti. Nemocné zužuje především stigma.
  • Zdroj: pixabay

"HIV pozitivita je dnes úplně jinde než před dvaceti lety. Diagnózy už není potřeba se obávat tolik jako v minulosti, rozhodně neznamená smrt. Většina lidí s HIV žijících v České republice nemůže nikoho nakazit, protože o své nemoci vědí a díky moderním lékům mají zcela minimální množství viru v krvi. S největší pravděpodobností se dožijí podobně vysokého věku jako kdyby se nenakazili," vysvětluje Marián Kramařík ze sdružení Prague Pride.

Spíš než zdravotním potížím nemocní obvykle čelí jiným vážným problémům, a to především psychického rázu. Je pro ně často těžké o diagnóze někomu říct, nemoc je velmi stigmatizovaná. "Virus HIV se nepřenáší vzduchem ani dotykem, nechytíte ho ze záchodového prkénka. Tyto mýty pocházejí někdy z počátků epidemie v minulém století a rozhodně by dnes měly být už dávno vymýcené. Aby mohl člověka nakazit, musí virus HIV proniknout v dostatečném množství do jeho krve," pokračuje Kramařík.

Do konce loňského září u nás byly 4 295 HIV pozitivních osob. U 811 se rozvinulo onemocnění AIDS. Nejvíc lidí s HIV nebo AIDS žije v Praze, a to 2 014 osob. V ostatních krajích dosahuje jejich počet maximálně nižších stovek.

"Hrozbou nejsou HIV pozitivní lidé léčící se pod dohledem lékařů, ale ti, kteří o své infekci nevědí. Podle kvalifikovaných odhadů je takových osob v Česku zhruba 700. Odborníci se domnívají, že významná část neodhalených případů se nachází v heterosexuální populaci," dodává Kramařík.

Proto lékaři doporučují pravidelné testování pro každého sexuálně aktivního jedince, zvláště pak při změně partnera nebo při rizikovém chování, v posledním případě každé dva až tři měsíce. Testy totiž nehledají samotný virus, ale obrannou bílkovinu, která se v těle objeví až dva měsíce po nakažení.

O test na HIV si lidé můžou říct svému praktickému lékaři. Je i řada možností anonymního testování například na Checkpointech v jedenácti městech v republice.

Kam na anonymní testy HIV zdarma?

Checkpoint Dům světla, Malého 282/3, Praha 8

Checkpoint Plzeň, Čechova 44

Checkpoint Teplice, Duchovská 53

Checkpoint Ústí nad Labem, V Jirchářích 62/2

Checkpoint Liberec, Husova 641/43

Checkpoint Hradec Králové, Sokolská 581, Pavilon 6, Klinika infekčních nemocí, čekárna 3

Checkpoint České Budějovice, Česká 20

Checkpoint Ústí nad Orlicí, Československé armády 1076

Checkpoint Brno, Fakultní nemocnice Bohunice, Klinika infekčních chorob

Checkpoint Ostrava, FN Poruba, infekční klinika, 17.listopadu1790

Checkpoint Olomouc, Krapkova 217/18

Otevírací doby najdete na stránkách www.hiv-testovani.cz

Související

White_House,_Blue_Sky
Zahraniční

Biden se už covidu nebojí. Bílý dům zrušil po čtyřech letech pandemická opatření

chemistry-4932632_1280
Domácí

HIV už není smrtelná hrozba ale chronické onemocnění

testy na covid
Zahraniční

Nebezpečné testy na covid. V USA jich stahují přes půl milionu

odběr krve-ilustrační foto
Domácí

Zdravotníci zdarma testují na HIV a žloutenku