Házenkáři jedou na světový šampionát, v baráži porazili Rumuny

Národní mužstvo zvládlo odvetu v Brně, zářil gólman Mrkva

Tomáš Mrkva. Brankář české reprezentace v duelu s Rumuny.

• Tomáš Mrkva. Brankář české reprezentace v duelu s Rumuny.

Čeští házenkáři nepřipustili žádné pochyby. V odvetném zápase o postup na mistrovství světa doma jasně přehráli Rumunsko 29:20 a po deseti letech se objeví na kolbišti nejlepších světových reprezentací.

Svěřenci trenéra Sabatého si z Balkánu přivezli jednobrankové manko, když v Baia Mare ještě v průběhu druhé půle doháněli sedmigólovou ztrátu.

V naplněné brněnské aréně ale k podcenění nedošlo, Češi soustředěným výkonem rychle vymazali ztrátu a v osmé minutě již vedli 6:1. Příjemný náskok udržovali díky výborné obraně v čele s téměř neprůstřelným Mrkvou, v útoku řádil především stoprocentní Klíma. O poločase tak týmy odcházely do šatny za stavu 15:9. „Postavili jsme super obranu, Rumuni se do toho nemohou dostat. Musíme zůstat soustředění,“ nabádal o půli brankář Mrkva.

Jeho spoluhráči apel vyslyšeli a postupně rozdíl skóre navyšovali, také díky dalším zákrokům českého gólmana. Dvě minuty před koncem už mohl trenér Sabaté pustit na palubovku i hráče z lavičky. A pak se začalo slavit. Češi v baráži splnili roli favorita, v lednu příštího roku si zahrají na světovém šampionátu, který se koná v Dánsku, Norsku a Chorvatsku.

Česko – Rumunsko 29:20 (15:9)
Nejvíce branek: Klíma 9, Piroch 4 – Dragan 5/3, Nistor Ionita 4/2

První zápas: Rumunsko – Česko 31:30