Havajským ptákům hrozí vyhynutí. Zachránit je mohou modifikovaní komáři

Každý týden na letišti na Maui naloží malý vrtulník 250 tisíc komárů. Tito modifikovaní samečci komárů jsou klíčovými hráči v nové strategii, která by mohla být poslední nadějí pro ohrožené havajské ptáčky.

Šatovník šarlatový

Šatovník šarlatový
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Šatovník šarlatový
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Na Havaji kdysi žilo více než 50 druhů rodu ptáků šatovníkovitých. Jde o menší pestrobarevné ptáky, příbuzné hýlům, se zahnutými zobáky, kteří se jinde na světě nevyskytují. Z 50 se počet žijících druhů snížil na 17 a hrozí, že další vyhynou ještě během letošního roku. Příčinou jejich úhynů je ptačí malárie přenášená komáry, kteří byli na Havaj zavlečeni v 19. století.

Některé druhy přežívají díky tomu, že se drží ve výškách nad 1 200 metrů, kde komáři nepřežijí. Ale s globálním oteplováním se komáři začali šířit i do těchto oblastí. V zoufalé snaze zachránit ptáky spojily síly různé organizace a zvolily strategii, kdy do přírody vypouštějí modifikované komáry, které se nedokážou úspěšně rozmnožovat. Komáři s odlišnými bakteriálními kmeny Wolbachia jsou vypouštěni do lesů, kde se páří s místními samičkami, což vede k neplodným vajíčkům a snížení populace komárů.

Záchrana těchto šatovníkovitých ptáčků je kritická nejen pro biodiverzitu, ale i pro zachování kulturního dědictví a ekologické rovnováhy Havaje.

Autor: Šimon Mitro

Související

Trojice lvíčat ze Zoo Zlín
Domácí Fauna

Rok 2024 byl třetím nejúspěšnějším v historii zlínské zoo

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

sýkorka
Domácí Fauna

Lidé mohou o víkendu pomoci ornitologům sečíst ptáky

orel
Světové dny Fauna

Den ptáků