Hasiči z 20 zemí si u nás vyzkoušeli nejmodernější techniku

Kamerové a lokační systémy, drony i robota, který v roce 2019 hasil požár pařížské katedrály Notre-Dame, si v terénu vyzkoušeli hasiči na obřím mezinárodním cvičení v Beskydech.

Hasiči v beskydských lesích

Hasiči trénovali efektivní hašení lesních požárů.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

  • Hasiči trénovali efektivní hašení lesních požárů.
  • Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Hasiči z evropských zemí, Austrálie, Brazílie i Indonésie si v beskydských lesích vyzkoušeli zásah v hořícím porostu u Krásné na Frýdecko-Místecku. Využili tak těžce přístupný lesní terén s velkým výškovým rozdílem. Museli tak zajistit dálkovou kyvadlovou dopravu vody kyvadlově a zřídit přečerpávací stanoviště. Ověřovali také možnosti nasazení moderních technologií i vyvíjených technických prostředků.

Největší lesní požáry v Česku z posledních let

8. června 2003 nedaleko Vysokého Sněžníku na Děčínsku hořelo přibližně 30 hektarů lesa; celkem zasahovalo 11 hasičských jednotek a letadlo.

22. července 2006 hořelo v národním parku České Švýcarsko na Děčínsku; požár poničil asi 20 hektarů lesa.

25. května 2012 zasáhl rozsáhlý požár 200 hektarů lesa mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi, zasahovalo 70 hasičských jednotek.

23. července 2022 v národním parku České Švýcarsko nedaleko Hřenska zasáhl požár území o rozloze více než 1 600 hektarů. O dva dny později se oheň rozšířil i na německou stranu do oblasti Saského Švýcarska, kde zasáhl plochu 250 hektarů. Na české straně plameny hasilo v největším nasazení současně devět vrtulníků, pět letadel a 700 lidí, boj s ohněm trval dlouhých 20 dní. V Sasku se podařilo plameny zlikvidovat o týden později. Na obou stranách hranice se v ohni zranilo 12 hasičů. .

Autor: Michaela Dočkalová

Související

dělníci
Domácí

Loni došlo k téměř 36 tisícům pracovních úrazů. 74 zaměstnanců zemřelo

GRVeEdfX0AAPwya
Domácí

Voda zaplavuje sklepy, padají stromy. Moravou postupují silné bouřky

profimedia-0882676173
Ekonomika

Peníze zaměstnancům Liberty dá stát. Než přijdou, půjčí jim kraj

GQpsX7lWEAAu7Hn
Domácí

Bouřky a kroupy se přehnaly celou republikou. Další přijdou v pátek