Hasiči radí, jak předejít požárům na Dušičky

S blížícími se Dušičkami je důležité pamatovat na bezpečnost při zapalování svíček na hřbitovech i doma. Požáry způsobené nepozorností mohou poškodit náhrobky a dekorace, proto je dobré dodržovat několik základních pravidel.

hřbitovní svíčka

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Při příležitosti Památky zesnulých, která připadá na sobotu 2. listopadu, nespočet Čechů zapálí svíčky na hrobech svých blízkých. Při této tradici je však nutné dbát na bezpečnost, aby nedošlo k požárům, které mohou poškodit náhrobky a dekorace. Jak tedy správně zacházet se svícny a svíčkami, radí Hasičský záchranný sbor ČR.

Hasiči doporučují používat svíčky ve skleněném obalu nebo čajové svíčky v hliníkových kalíšcích. Je důležité vybrat vhodné místo pro jejich umístění – svíčky by měly být na nehořlavé podložce a dostatečně daleko od hořlavých materiálů, jako jsou záclony nebo květiny. Na hřbitově byste se měli vyhnout zapalování svíček v blízkosti suchých větví a keřů, a doma je lepší je umístit daleko od oken a průvanu. Nikdy nenechávejte zapálené svíčky bez dozoru.

Dalším rizikem jsou lampiony štěstí, které hasiči označují za nebezpečné. Po jejich vypuštění ztrácí lidé kontrolu nad tím, kam dopadnou, což může vést k požárům. Zajímavostí je, že teplota v blízkosti plamene svíčky může dosahovat až 200 stupňů, což zvyšuje riziko vznícení hořlavých materiálů.

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel mohou občané zajistit, že vzpomínka na zesnulé proběhne v klidu a bezpečí.

Autor: Šimon Mitro

Související

Taylor Fritz.
Tenis

Respekt. Fritz pomohl obětem požárů v Kalifornii

Požár průmyslové haly ve Frýdlantu nad Ostravicí
Domácí

Kvůli požáru ve Frýdlantu byla evakuována stovka lidí

Rotační mechanická siréna
Domácí

Zkouška sirén na Nový rok nezazní

zásah hasičů
Krimi

Na Štědrý den bylo nejvíce požárů za posledních 5 let