Zákon o zahraničním vlivu vyhnal do ulic zhruba deset tisíc obyvatel Gruzie, kteří v jeho přijetí spatřují paralelu s Ruskem, kdy tutéž normu využil prezident Vladimir Putin k likvidaci politické opozice. Ovšem podobný zákon není ve světě ničím neobvyklým. Všechny země, které jej uzákonily, si ale nebraly vzor z Ruska, ovšem ze Spojených států, kde funguje už léta. Podobně jako ta gruzínská či ruská norma umožňuje státním úřadům sledovat společnosti, na jejichž financování se do značné míry podílejí zahraniční investoři.
La Georgia non arretra nemmeno oggi, nel giorno più buio. #Tbilisi pic.twitter.com/rQZepxQege
— Marco Fattorini (@MarcoFattorini) May 14, 2024
Ovšem strana Gruzínský sen se stala terčem kritiky Evropské komise, které se aplikace původního amerického zákona do gruzínských poměrů nelíbí. Právě vlajkami Evropské unie mávají protestující stejně často jako gruzínskými prapory a zaznívají hlasy, že přijetí této legislativy bude klást překážky Gruzii v cestě do EU.
Zákon, který však chce prezidentka Salome Zurabišvili vetovat, ačkoliv počítá s tím, že její nesouhlas vláda znovu přehlasuje, je namířena vůči médiím a neziskovým organizacím placeným ze zahraničních zdrojů.
A historic moment in Tbilisi, as protesters and a European delegation listen to the EU and Georgian anthems, envisioning Georgia’s European future.
— Katie Shoshiashvili (@KShoshiashvili) May 14, 2024
Truly remarkable 🥹 🇬🇪🇪🇺 pic.twitter.com/3bGmI9xZAC