středa 2. dubna 2025

Golfský proud se blíží k bodu zlomu. Pak v Evropě začne pořádně mrznout

Golfský proud se podle odborníků blíží ke svému kolapsu. Západní a severní Evropa prý začne zažívat kruté zimy a chladná léta.

cliff-of-the-shores-of-england

Až Golfský proud přestane fungovat, Velká Británie se bude muset připravit na kruté zimy.
Zdroj: Public Domain Pictures

  • Až Golfský proud přestane fungovat, Velká Británie se bude muset připravit na kruté zimy.
  • Zdroj: Public Domain Pictures

Globální oteplování může v příštích desítkách let ukázat svou odvrácenou tvář a navzdory trendu by teploty v Evropě mohly klesnout průměrně o několik stupňů. Vědci z Institutu pro mořský a atmosférický výzkum totiž ukázali konkrétní studii rychlosti proudů v Atlantském oceánu, které se kvůli změně klimatu pomalu zastavují. Týká se to zejména Golfského proudu, který žene na sever a západ Evropy vodu z teplejších oblastí Mexického zálivu, čímž část starého kontinentu otepluje.

Podle vědců se tento systém blíží k bodu zvratu, kdy proud definitivně zkolabuje. Podle klimatologů k tomu dojde nejpozději za sto let, což klima v Evropě změní takřka k nepoznání. Kromě toho, že začnou zamrzat vody ve Skandinávii a na severním pobřeží Ruska by se mohl vytvořit dokonce ledovce, klesne razantně i teplota vzduchu. Jako příklad odborníci uvedli britské hlavní město Londýn. Tam je v současné době teplota v červenci 18,5 stupně, po kolapsu Golfského proudu by mohla klesnout i o deset stupňů, což by znamenalo, že v nejteplejším měsíci v roce naměří město na Temži pouze březnové či listopadové hodnoty.

Autor: Jan Skala

Související

Arktida
Zahraniční Klimatické změny

Arktický led dosáhl nejnižší zimní úrovně za 47 let

klimatické změny
Zahraniční Klimatické změny

Klimatická krize se prohlubuje, varuje OSN

hladina oceánu
Zahraniční Klimatické změny

Moře stoupá rychleji, než se čekalo. Rok 2024 byl rekordní

emise
Zahraniční

Státní firmy dominují emisím skleníkových plynů