Globální oteplování může v příštích desítkách let ukázat svou odvrácenou tvář a navzdory trendu by teploty v Evropě mohly klesnout průměrně o několik stupňů. Vědci z Institutu pro mořský a atmosférický výzkum totiž ukázali konkrétní studii rychlosti proudů v Atlantském oceánu, které se kvůli změně klimatu pomalu zastavují. Týká se to zejména Golfského proudu, který žene na sever a západ Evropy vodu z teplejších oblastí Mexického zálivu, čímž část starého kontinentu otepluje.
Gosh, NP ice disappeared on 2006/7/8/9.... and now this. Deniers!! Atlantic Ocean is headed for a tipping point − once melting glaciers shut down the Gulf Stream, we would see extreme climate change within decades, study shows https://t.co/4w7aVetJbD via @conversationus_
— Neil Watson (@NeilWatson41761) February 18, 2024
Podle vědců se tento systém blíží k bodu zvratu, kdy proud definitivně zkolabuje. Podle klimatologů k tomu dojde nejpozději za sto let, což klima v Evropě změní takřka k nepoznání. Kromě toho, že začnou zamrzat vody ve Skandinávii a na severním pobřeží Ruska by se mohl vytvořit dokonce ledovce, klesne razantně i teplota vzduchu. Jako příklad odborníci uvedli britské hlavní město Londýn. Tam je v současné době teplota v červenci 18,5 stupně, po kolapsu Golfského proudu by mohla klesnout i o deset stupňů, což by znamenalo, že v nejteplejším měsíci v roce naměří město na Temži pouze březnové či listopadové hodnoty.