Golfský proud se blíží k bodu zlomu. Pak v Evropě začne pořádně mrznout

Golfský proud se podle odborníků blíží ke svému kolapsu. Západní a severní Evropa prý začne zažívat kruté zimy a chladná léta.

cliff-of-the-shores-of-england

Až Golfský proud přestane fungovat, Velká Británie se bude muset připravit na kruté zimy.
Zdroj: Public Domain Pictures

  • Až Golfský proud přestane fungovat, Velká Británie se bude muset připravit na kruté zimy.
  • Zdroj: Public Domain Pictures

Globální oteplování může v příštích desítkách let ukázat svou odvrácenou tvář a navzdory trendu by teploty v Evropě mohly klesnout průměrně o několik stupňů. Vědci z Institutu pro mořský a atmosférický výzkum totiž ukázali konkrétní studii rychlosti proudů v Atlantském oceánu, které se kvůli změně klimatu pomalu zastavují. Týká se to zejména Golfského proudu, který žene na sever a západ Evropy vodu z teplejších oblastí Mexického zálivu, čímž část starého kontinentu otepluje.

Podle vědců se tento systém blíží k bodu zvratu, kdy proud definitivně zkolabuje. Podle klimatologů k tomu dojde nejpozději za sto let, což klima v Evropě změní takřka k nepoznání. Kromě toho, že začnou zamrzat vody ve Skandinávii a na severním pobřeží Ruska by se mohl vytvořit dokonce ledovce, klesne razantně i teplota vzduchu. Jako příklad odborníci uvedli britské hlavní město Londýn. Tam je v současné době teplota v červenci 18,5 stupně, po kolapsu Golfského proudu by mohla klesnout i o deset stupňů, což by znamenalo, že v nejteplejším měsíci v roce naměří město na Temži pouze březnové či listopadové hodnoty.

Autor: Jan Skala

Související

heat-summer-sun-93dcc7-1024
Zahraniční

Svět zažil rekordně horký rok. Oteplování dosáhlo kritické hranice

464253488_18501839899048669_291972059809436092_n
Zahraniční

Trump hrozí silou. Po Grónsku a Panamě chce také Kanadu

horko
Zahraniční Klimatické změny

Rok 2024 je nejteplejší v historii, uvádí WMO

vyschlá řeka
Zahraniční Klimatické změny

Řeky zasáhlo loni nejhorší sucho za poslední tři dekády