Dnešní Rusko se stále více obrací k dobám, kdy bylo členem a vůdčí zemí Sovětského svazu. Potvrzuje to učebnice moderních dějin určená pro sedmnáctileté studenty. Podle maďarského severu g7.hu totiž obsahuje pasáže týkající se invaze do Maďarska a Československa v padesátých, respektive šedesátých letech dvacátého století. Vysvětlování invaze do Maďarska v roce 1956, kdy sovětské tanky krvavě potlačily protisocialistickou revoluci, nápadně připomíná současnou ruskou obhajobu války na Ukrajině.
Část učebnice se věnuje i vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. O sovětských vojácích se píše jako o hrdinech, kteří se nenechali vyprovokovat neposlušnými československými občany, jenž na tanky házeli i zápalné lahve, a palbu neopětovali.
Kniha shrnuje éru Sovětského svazu jako dobu dosažení nebývalých výšin, kdy předchůdce dnešního Ruska otevřel lidstvu cestu do vesmíru a dosáhl působivých výsledků v rozvoji vědy, medicíny a vzdělání.
A jak kniha popisuje dnešní situaci? „Západ se upnul na destabilizaci situace v Rusku a k dosažení tohoto cíle západní mocnosti šíří neskrývanou rusofobii. Začaly zatahovat Rusko do různých konfliktů. Konečným cílem Západu je zničit Rusko a ovládnout jeho nerostné bohatství.“