Nová studie publikovaná v časopise Global Change Biology, jež vznikla ve spolupráci anglické Loughborough University a amerických a australských univerzit, odhaluje, že vzestup globálních teplot bude mít dopad na fyzickou kapacitu farmářů a tím i na globální produkci potravin.
Výzkum předpovídá, že do konce století by mohla pracovní produktivita klesnout až o 40 procent v klíčových regionech pro produkci potravin, jako jsou Pákistán a Indie. Studie zdůrazňuje, že kromě vlivu na úrodu rostlin a dobytka budou zasaženi i zemědělští pracovníci, kteří kvůli vysokým teplotám budou ztrácet schopnost vykonávat práci na poli.
Výzkum využil výpočetní modely k předpovědi fyzické pracovní kapacity v různých scénářích klimatických změn. Modely, vyvinuté na Loughborough University, vycházejí z dat z více než 700 pokusů s teplotním stresem, které sledovaly lidi pracující v různých podmínkách. Studie upozorňuje, že pokles pracovní kapacity znamená omezení fyzických schopností lidí, což může vést k potřebě více pracovníků nebo k omezení velikosti sklizně.
Studie zkoumá i možné adaptace ke zmírnění dopadu klimatických změn na zemědělské pracovníky, jako je přechod na noční nebo stínovou práci, což by vedlo k až desetiprocentnímu zlepšení produktivity pracovníků. Druhou zkoumanou možností je zvýšení celosvětového využívání mechanických strojů, zejména v subsaharské Africe, kde zemědělské praktiky často zahrnují fyzicky náročnou práci.