pátek 23. května 2025

Génius z Čech. Před 155 lety zemřel Jan Evangelista Purkyně

Český vědec, který zasvětil život poznání a vědě. Jan Evangelista Purkyně se dodnes řadí k nejvýznamnějším českým osobnostem.

Jan Evangelista Purkyně

Jan Evangelista Purkyně
Zdroj: Store Norske Leksikom (CC)

  • Jan Evangelista Purkyně
  • Zdroj: Store Norske Leksikom (CC)

Jan Evangelista Purkyně, významný český vědec, se narodil 17. prosince 1787 na zámku v Libochovicích u Litoměřic. Po tragické smrti otce, správce libochovického panství, v roce 1793 získal Purkyně vzdělání na piaristické škole v Mikulově. Jeho ambice ho vedly k opuštění piaristického řádu a studiu medicíny v Praze, kde zjistil, že jeho skutečným posláním je vědecké bádání, nikoliv praxe lékaře.

Jeho výzkum zahrnoval zkoumání zrakových jevů a vyvinul nové metody pro objektivní vyšetřování oka. V roce 1818 obhájil dizertaci na téma subjektivních zrakových vjemů. Na začátku 20. let 19. století se stal profesorem na univerzitě ve Vratislavi, kde přispěl k rozvoji fyziologických metod a publikoval práci o zrakovém a kožním vnímání. Purkyně je známý jako spoluzakladatel cytologie. Jeho objevné práce zahrnují Purkyňova vlákna v srdci, Purkyňovy obrázky v očích a Purkyňovy buňky v mozečku, které nesou jeho jméno.

V roce 1827 se oženil s Julií Anežkou Rudolphiovou, ale jejich štěstí bylo krátkodobé. Po úmrtí dcer v roce 1832 a manželky Julie v roce 1835 se Purkyně soustředil na svou vědeckou práci. Purkyně se v roce 1851 vrátil do Prahy a založil fyziologický ústav, který se stal klíčovým centrem pro vědecký výzkum. Byl aktivní v akademické sféře i v české kultuře a politice, v roce 1853 založil časopis Živa. V roce 1861 se stal poslancem českého zemského sněmu, kde hájil svobodu tisku a veřejného mínění. Jeho poslední roky byly poznamenány zdravotními problémy, ale jeho přínos k vědeckému poznání byl široce uznáván až do jeho smrti 28. července 1869.

Jan Evangelista Purkyně zanechal hluboký otisk v oblasti fyziologie, psychologie a botaniky. Jeho pionýrská práce v oblasti zrakového vnímání, farmakologie a sluchu přispěla k rozvoji moderní vědy. Jeho vědecké úsilí a odhodlání k výzkumu z něj učinily jednu z nejvýznamnějších osobností české vědy. Jeho jméno nese nejen univerzita v Ústí nad Labem a Česká lékařská společnost, ale také kráter na Měsíci.

Autor: Šimon Mitro

Související

Irská kampaň za stejnopohlavní manželství
Zahraniční Výročí

Před deseti lety se Irsko stalo první zemí, která legalizovala manželství pro všechny

WhatsApp Image 2025-05-20 at 11.00.32
Domácí

Česko se loučí s Jiřím Bartoškou. Lidé do Rudolfina nosí květiny, píší vzkazy

ozonová díra
Zahraniční Výročí

Objev ozónové díry před 40 lety změnil svět

GN8CSlJXoAEQffA
Zahraniční Výročí

Před rokem střílel na Fica. Cintula je stále ve vazbě a čeká na soud