čtvrtek 21. listopadu 2024

Génius osvícenství a mistr satiry Voltaire se narodil před 330 lety

François-Marie Arouet, známý jako Voltaire, se řadí mezi nejvýznamnější myslitele osvícenství. Jeho díla, jako je slavná satirická novela Candide, ovlivnila nejen literaturu, ale i filozofii 18. století.

Voltaire

Portrét osvícence Voltaira
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Portrét osvícence Voltaira
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Voltaire, narozený 21. listopadu 1694 v Paříži, se stal jedním z nejvlivnějších spisovatelů a filozofů své doby. Během svého života čelil několika vězením a exilům, kvůli své kritice církve a vlády. Nejznámější je jeho satirická novela Candide (1759), která je symbolem kritiky náboženských dogmat a politické nespravedlnosti, na závěr ukazuje, že místo naděje je lepší aktivně pracovat na zlepšení společnosti.

Voltaire vyrůstal v bohaté rodině, ale už od mládí projevoval nezávislý pohled na svět, který později vtělil do svých děl. Vystudoval jezuitskou školu a brzy se začal věnovat psaní, přičemž jeho rané názory byly ovlivněny filozofy jako Isaac Newton nebo John Locke.

Kromě literárních děl se Voltaire věnoval i historickým studiím a filozofickým esejím. V jeho dílech často zaznívá podpora náboženské tolerance a rozumné víry, přičemž sám byl deista. Věřil, že Bůh stvořil svět, ale dále do jeho chodu už nezasahuje.

Voltaire byl známý svou kritikou náboženských a politických autorit. Věnoval se deistickým ideálům, které zdůrazňovaly rozum a toleranci, ačkoliv sám byl často velmi kritický k hlavním náboženským směrům. Kromě toho se angažoval v obraně lidských práv, vegetariánství a zvířecích práv, což vyjádřil i ve své chvále hinduismu.

Během svého života se potýkal s francouzskou cenzurou a církví, přičemž se dokázal i v těžkých podmínkách prosadit. Po návratu do Paříže v roce 1778, krátce před svou smrtí, byl považován za ikonu osvícenství.

Jeho dědictví přetrvává dodnes nejen díky jeho literárnímu odkazu, ale i díky institucím jako je Voltaireova nadace, která se od svého vzniku v roce 1952 zasazuje o zpřístupnění jeho díla široké veřejnosti. Je po něm pojmenován kráter Voltaire na Deimu, měsíci planety Mars.

Autor: Šimon Mitro

Související

cukrovka
Zahraniční Zdraví

Počet diabetiků se za 30 let zdvojnásobil. Evropa je stabilní, vzestup hlásí USA i Čína

OK8
Divadlo Výročí

Helena Štáchová nebyla první Mánička. Její hlas se však stal neodmyslitelným

Pohled na Suezský průplav.
Zahraniční Výročí

Suezský průplav byl otevřen před 155 lety

Foto z mise Apolla 12 po přistání na Měsíci.
Zahraniční Vesmír

Před 55 lety vzlétlo Apollo 12. Člověk podruhé přistál na Měsíci