pondělí 23. prosince 2024

Genderová nerovnost na pracovním trhu EU stojí 370 miliard eur ročně

Pokud chce EU být konkurenceschopnější, genderová rovnost by měla hrát klíčovou roli, varuje ředitelka Evropského institutu pro rovnost pohlaví.

Carlien Scheele

Ředitelka Evropského institutu pro rovnost pohlaví Carlien Scheele
Zdroj: Flickr

  • Ředitelka Evropského institutu pro rovnost pohlaví Carlien Scheele
  • Zdroj: Flickr

Genderová nerovnost v zaměstnanosti je pro Evropskou unii nákladná, každoročně stojí až 370 miliard eur. Ačkoli se účast žen na pracovním trhu zlepšuje, stále existuje významná propast mezi muži a ženami, jak ukazuje nejnovější zpráva Evropské komise. Podle ředitelky Evropského institutu pro rovnost pohlaví Carlien Scheele zůstává tento potenciál pro ekonomiku nevyužitý, přičemž ženy stále čelí rozdílům v odměňování a pracovních podmínkách.

Ženy stále pracují méně hodin než muži, nesou větší podíl neplacené péče a domácí práce a jsou výrazně zastoupeny v sektorech, jako je zdravotnictví, školství a sociální služby, zatímco muži dominují v lépe placených odvětvích, jako jsou technologie, inženýrství a finance.

Scheele vyzývá k rozbití stereotypů už ve školách, kde by se mělo ukazovat, že ženy nemusí být pouze pečovatelkami nebo učitelkami. Přestože se účast žen na trhu práce v posledních letech zlepšila, stále jedna třetina žen mimo pracovní trh uvádí, že nemohou pracovat kvůli péči o rodinu, zatímco u mužů je to pouze jeden z deseti.

V rodinách s dětmi je situace ještě horší, pouze 66 procent žen v takových domácnostech pracuje na plný úvazek, zatímco u mužů je to 92 procent. Tento stav má nejen ekonomické, ale i sociální důsledky, protože ekonomická nezávislost žen může snížit riziko domácího násilí a jiných forem násilí. Scheele také upozorňuje na nutnost zajištění mechanismů pro vyvážení pracovního a soukromého života pro obě pohlaví.

Zavedení genderových kvót v některých zemích EU ukazuje pozitivní výsledky. V roce 2012 byla představena strategie Evropské komise pro zvýšení zastoupení žen v představenstvech největších evropských společností. Deset let po jejím zavedení je podíl žen ve vedení těchto firem rekordních 33 procent.

Autor: Šimon Mitro

Související

Mia Mottley je premiérkou Barbadosu již šestým rokem.
Zahraniční Zajímavosti

Ženy vládnou pouze 13 z celkových 193 členských států OSN

znečištění ovzduší
Zahraniční Zdraví

Každoročně zemře 240 tisíc Evropanů vlivem znečištěného ovzduší

rybářská loď
Zahraniční Příroda

Stav evropských moří ohrožuje budoucnost rybolovu

doprava
Zahraniční Zdraví

Více než pětina Evropanů trpí škodlivým hlukem z dopravy