neděle 24. listopadu 2024

Galapágy ohrožují klimatické změny

Klimatické změny a invazní druhy devastují unikátní ekosystém na Galapágách.

Tučňák galapážský

Tučňák galapážský
Zdroj: Flickr

  • Tučňák galapážský
  • Zdroj: Flickr

Na Galapágách, jednom z nejizolovanějších míst na světě, se život pod vodou i na souši stále snaží přizpůsobit změnám. Skály a korálové útesy, které poskytují úkryt pro tisíce druhů ryb, žraloků a mořských leguánů, čelí přímému dopadu klimatických změn. Změny teploty oceánu ovlivňují potravní zdroje mnoha mořských živočichů. Mořští leguáni, endemické druhy Galapág, mají potíže s nalezením červených a zelených řas, které preferují, a mořské želvy mají problémy s hnízděním v teplejších teplotách.

Na souši Galapág představují vážné nebezpečí invazní druhy, jako jsou psi, kočky, prasata či kozy, které nejsou původem z Galapág. Po koronavirové pandemii mnoho lidí opustilo své domácí mazlíčky, což vedlo k jejich nekontrolovanému rozmnožování. Invazní druhy představují obrovské hrozby i pro obří želvy, které byly v minulosti dramaticky sníženy kvůli lovu a pytláctví. Ačkoliv je jejich zabíjení zakázáno již od roku 1933, divoká prasata mohou během jedné noci zničit všechny hnízdní lokality v dané oblasti.

K tomu všemu se na Galapágách objevují i mikroplasty, které byly nedávno nalezeny v žaludcích galapážských tučňáků. Galapágy čelí mnoha výzvám, které ohrožují jejich unikátní ekosystémy a biodiverzitu. Ochrana tohoto křehkého ráje bude vyžadovat koordinované úsilí.

Autor: Šimon Mitro

Související

Středohoří
Domácí Příroda

Švýcarsko-český program podpoří udržitelný turismus

vlci
Domácí Fauna

Vlci se v Česku úspěšně rozmnožují

slunce
Domácí Počasí

Česko zažívá rekordní rok: Poprvé průměrná teplota přesáhne deset stupňů

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje