Znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem podle západních politiků symbolizuje, že imperiální politika Moskvy, stejně jako válka na Ukrajině, hned tak neskončí. Vojenští i političtí lídři západních zemí proto chtějí zarazit postup ruské armády na Ukrajině a hlasitě znovu mluví o tom, že Kreml bude chtít po úspěchu současné operace postupovat dál na západ. Takovou alternativu načrtl i bývalý náčelník polského generálního štábu Rajmund Andrzejczak, který uvedl, že jeho země má nyní dva až tři roky na přípravu války s Ruskem a vyzval k velkému rozšíření výroby munice, včetně vývoje jaderné zbraně.
Generał Rajmund Andrzejczak o broni jądrowej 🗣️
— OficjalneZero (@OficjalneZero) March 19, 2024
"Jest to właściwie jedyny system uzbrojenia, który jest decydujący, zmienia kompletnie wojnę. Wszystkie inne są wtórne." pic.twitter.com/i2VISMmENJ
O vyslání svých jednotek na Ukrajinu mluvil před pár dny i francouzský prezident Emmanuel Macron, který uvedl, že jejich zapojení do pozemní operace bude v určitém okamžiku nutností. Tato zpráva ruskému velení neunikla a vyjádřil se k ní šéf civilní rozvědky Sergej Naryškin. Podle něho budou francouzské jednotky pro ruskou armádu legitimním cílem. Podle něho Francie plánuje na východ Evropy zhruba dva tisíce mužů. Paříž jeho slova odmítla jako nezodpovědnou provokaci.
Macronova iniciativa však neodpovídá stanovisku celé Severoatlantické aliance. Vyslání armád NATO na Ukrajinu odmítl jak německý kancléř Olaf Scholz, americký prezident Joe Biden či generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
The French Defense Ministry has called Sergey Naryshkin's words about the French military in Ukraine an "irresponsible provocation"
— NEXTA (@nexta_tv) March 19, 2024
"The maneuver organized by Russian foreign intelligence director Sergei Naryshkin once again illustrates Russia's systematic use of disinformation.… pic.twitter.com/BkFE63fvTN