Rok trvalo testování první české plovoucí fotovoltaické elektrárny, která bez problémů zvládne až devítimetrové kolísání hladiny. Energetici při testování zečtyřnásobili výkon na 87 kWp a připojili elektrárnu do sítě.
Štěchovická přečerpávací elektrárna je významným zdrojem rychlé energie, kterou dokáže dodat za několik desítek vteřin. Pokud je v energetické soustavě přebytek elektřiny, využívá ji k načerpávání vody z Vltavy do horní nádrže na kopci Homole. V čase nedostatku energie naopak údolní turbína po čtyři hodiny proměňuje vodu proudící přivaděčem z horní nádrže v elektřinu pro tisíce středočeských domácností.
Plovoucí elektrárna má 192 fotovoltaických panelů, které udržuje nad hladinou 144 vzduchem plněných plováků. Výkyvům počasí a stálému kolísání hladiny při přečerpávání čelí celá konstrukce díky kolečkovým pojezdům s ližinovým upevněním ke stěnám nádrže.
„V dalších letech chce ČEZ postavit tisíce MW výkonu právě ve fotovoltaikách. Plovoucí elektrárny jsou alternativou k záboru pozemků, pomáhají zlepšovat kvalitu vody, snižují její odpařování z krajiny a jejich demontáž je snazší než u pozemních konstrukcí s nosnými piloty v zemi. Štěchovická fotovoltaika teď dostává šanci ukázat tyto výhody v praxi. V budoucnu by podobné elektrárny mohly být na technologických nádržích a dalších vodních plochách, a nezabíraly by tak zemědělskou půdu,“ říká ředitel divize obnovitelné a klasické energetiky ČEZ Jan Kalina.