Vlci se usadili v nejméně navštěvované centrální části Chráněné krajinné oblasti Brdy. Tamní lesnatá krajina jim totiž nabízí dostatek přirozené potravy.
„Pro lesy v Brdech je přítomnost vlků určitě dobrá zpráva. Živí se totiž především prasaty divokými, srnci či jeleny, kteří doslova spásají mladé stromky a působí tak velké škody lesníkům i zemědělcům. Přemnožená spárkatá zvěř tvoří přes 90 procent vlčího jídelníčku. Přítomnost vlků tedy může v důsledku znamenat i pestřejší a druhově bohatší lesy,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Vlčí teritorium bývá až několik set kilometrů čtverečních velké. Zejména mladí jedinci jsou schopni krajinou urazit i stovky kilometrů při hledání místa, kde by se mohli usadit. Často se pohybují i v oblastech lákajících množství turistů, například na Šumavě, přímá setkání jsou ale spíše vzácností. Přesto by při pobytu v přírodě lidé měli mít své psy na vodítku a neměli by po sobě nechávat odpadky a zbytky jídla.
„Chovatelům hospodářských zvířat doporučujeme, aby svá stáda před velkými šelmami preventivně zabezpečili. Na to stát poskytuje dotace, chovatelé mají také nárok na náhradu škod v případě vlčího útoku. Nově je možné žádat také o peníze na plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy,“ doplňuje Bohumil Fišer.