Finále odstartoval lépe favorit, Boston první duel kontroloval

Dallasu nepomohla ani 30 bodů Luca Dončiče

Žolík. Lotyšský pivot Kristaps Porzingis se vrátil z marodky a přispěl 20 body.

• Žolík. Lotyšský pivot Kristaps Porzingis se vrátil z marodky a přispěl 20 body.

Překvapení se nekonalo. Favorit vstup do finálové série zvládl, o vítězství rozhodl již v první půli. Dallas ještě vedl v první čtvrtině 15:14, potom však Dončičovi a spol. zápas protekl rychle mezi prsty. Po úvodní 12minutovce Boston utekl na 37:20 a ve druhé čtvrtině navýšil náskok o další čtyři body. Zbytek duelu si již pohlídal.

Mavericks táhl podle očekávání Luca Dončič, který nastřílel 30 bodů. Celtics však prokázal sílu a vyrovnanost kádru. Ve statistice nejlepších střelců byli za hvězdným Slovincem hned čtyři domácí borci. Brown skončil utkání s 22 body, z marodky navrátivší Lotyš Porzingis dal 20 bodů.

Naopak největší parťák Dončiče v produktivitě Kyrie Irving přispěl jen 12 body. Irving hrál za Boston dva roky, poté, ne v dobrém, odešel. „Všechny ty pokřiky a poznámky ustojím, ale je tam nevraživost, nenávist. Bude to peklo," věděl dallaský tahoun už před zápasem. Nepřívětivá atmosféra se ale na něm přece jen projevila.

Dalším tématem byla střelba. „Boston má trojky jako plán, pokouší se o ně hodně často," upozorňoval trenér Mavericks Jason Kidd. Celtics se i tak prosadili v této disciplíně 16-7 a úspěšnější byli procentuálně i ve dvojkách a trestných hodech.

Boston touží po 18. trofeji v historii. Letos mají úchvatnou bilanci 64 výher v základní části. V play-off zatím ovládli dalších 13 zápasů oproti pouhým dvěma porážkám.

Mavericks získali jediný titul. Ale pozor. Zatímco Dallas vyhrál NBA v roce 2011, Celtics čekají na titul dlouhých 16 let.

NBA finále, 1. zápas: Boston Celtics – Dallas Mavericks 107-89