Zpomalit průběh Alzheimerovy choroby a prodloužit tak plnohodnotný život dokáže nově plně schválený lék Leqembi. Centra pro Medicare a Medicaid Services teď díky tomu můžou rozšířit přístup k léku až pro milion lidí s ranými formami nemoci. „Lék zaměřený na základní chorobný proces Alzheimera prokázal klinický přínos v této zničující nemoci. Studie potvrdila, že jde o bezpečnou a účinnou léčbu pro pacienty s Alzheimerovou chorobou,“ řekla Teresa Buracchio, ředitelka Úřadu pro neurovědy v Centru pro hodnocení a výzkum léčiv FDA.
Lék byl schválený pouze pro osoby s ranými formami choroby. Konkrétně jde o asi šestinu z více než šesti milionů Američanů, kterým byl Alzheimer diagnostikován. Lék by měl pomoci lidem s mírnou kognitivní poruchou nebo mírnou demencí, u kterých bylo potvrzeno, že mají v mozku takzvané amyloidní plaky. Ty totiž způsobují závažné následky nemoci a právě s nimi si lék umí poradit.
Užívání léku ale nese i svá rizika. Asi u 13 procent účastníků testování se objevil otok mozku, který může být i smrtelný. Nejzávažnější vedlejší účinky by prý mohli mít ti, kteří užívají léky na ředění krve.