Fosy jsou dokonale přizpůsobené životu na stromech, díky své neuvěřitelné pohyblivosti a ohebnosti dokážou šplhat i hlavou dolů. Jsou samotářskými zvířaty, která se v době páření shromažďují na tradičních stromech, kde se každoročně setkávají s ostatními jedinci svého druhu. „Fosy nyní zvědavě prozkoumávají vnitřní expozici. Až si na nový domov zvyknou, chovatelé jim zpřístupní i venkovní výběh,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců.
Obě zvířata, která nedávno do Prahy přicestovala ze zahraničí, se narodila teprve minulý rok. „Podle doporučení koordinátora Evropského chovného programu budeme samce a samici spojovat až po dosažení pohlavní dospělosti. Mláďat bychom se tak mohli dočkat pravděpodobně za dva roky,“ dodává Pavel Brandl.
Ostrovní druhy patří k těm nejohroženějším na světě. Endemitní fosy vede Červený seznam jako zranitelný druh, jejich populace klesla kvůli ztrátě přirozeného prostředí a pronásledování za poslední tři generace o 30 procent. V divočině je domorodí obyvatelé často považují za škůdce. Kromě lemurů, které mají na jídelníčku nejčastěji, totiž někdy loví i slepice nebo jinou drůbež. Mizí také rozsáhlé lesy, kde tyto výjimečné šelmy žijí.