Praha, Brno, Hradec, Pardubice – to jsou jen některá z míst, kde mistři agresivní manipulace získali cizí peníze podvodem, ve kterém vystupuje falešný policista a falešný bankéř. První z nich se ochotně oháněl policejním průkazem. Nově si podvodníci vyrobili i průkazku i v ženské verzi.
Fotografie s ženou je nejnovější a je předpoklad, že jí podvodníci budou teď zasílat v kombinaci s druhou fotografií muže. Fotografie osob na průkazech jsou stažené z internetu.
Jak se podvod odehrává? Přijde telefonát ze strany falešného policisty a pracovníka České národní banky, kteří se snaží oběť vystrašit legendou, že si na ní někdo chce vzít úvěr a že je nutné přeposlat peníze na bezpečný bankovní účet či předat kurýrovi. "Pachatelé jsou velmi manipulativní, až agresivní. Své tvrzení doprovází zasíláním falešných dokumentů a průkazů, včetně policejního průkazu. Falešný pracovník banky s oběťmi hovoří přes videohovor, kde má obličej elektronicky pozměněný," popisuje policie na síti X..
Ta eviduje přes 220 případů, při nichž podvodníci připravili své oběti o víc než 37 milionů. "Průměrná škoda na jednoho poškozeného je 458 tisíc, průměrný ročník oběti je 1983," upozorňuje policie na fakt, že útočníci už nejdou jen po seniorech. .
Jak se nenechat okrást
Policisté a pracovníci bank nikdy nikoho nenutí k převodům peněz nebo předání hotovosti kurýrovi. Policisté se při telefonátech nebo videohovorech nikdy neprokazují služebním průkazem.
Manipulace je nesmírně účinná, silná a podléhají jí i velmi vzdělaní lidé.
V případě, že vám zavolají podvodníci, nepodléhejte panice a okamžitě zavěste.
Pokud přijdete o peníze, okamžitě kontaktujte svou banku, zaznamenejte důkazy a obraťte se na policii.