Facebook dostal rekordní pokutu

Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, dostala od Evropského úřadu pro ochranu soukromí rekordní pokutu v hodnotě 1,2 miliard eur.

Facebook

Ilustrační foto.
Zdroj: PixaHive

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PixaHive

Evropský úřad pro ochranu soukromí udělil společnosti Meta provozující sociální síť Facebook pokutu v hodnotě 1,2 miliard eur za přenos dat uživatelů z EU do USA. Rozhodnutí úřadu se vztahuje k případu, který podal rakouský aktivista za ochranu soukromí Max Schrems, který tvrdil, že Evropané nejsou chráněni před americkým sledováním, jelikož data, která poskytují sociálním sítím jako Facebook, jsou uložena v USA.

Na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z roku 2020 nesmí Facebook posílat data evropských uživatelů do USA. To však Facebook podle Irské komise pro ochranu dat, která dohlíží na operace Meta v EU, porušuje.

Pokuta 1,2 miliardy eur udělená Metě je největší pokutou, kterou kdy firma dostala za porušení Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Předchozí nejvyšší pokutu dostal Amazon v roce 2021, tehdy za porušení GDPR měl zaplatit 746 milionů eur. Meta se proti rozsudku plánuje odvolat.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: CNBC

Související

Evropský parlament.
Zahraniční

Více než polovina Evropanů chce přijít k volbám do Evropského parlamentu

Instagram
Ostatní Sociální sítě

Češi tráví méně času na sociálních sítích

Medveděv
Zahraniční

Medveděv hrozí jadernou katastrofou. Kvůli dodávkám zbraní Ukrajině

TikTok
Zahraniční Sociální sítě

První stát v USA zakázal TikTok