Facebook dostal rekordní pokutu

Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, dostala od Evropského úřadu pro ochranu soukromí rekordní pokutu v hodnotě 1,2 miliard eur.

Facebook

Ilustrační foto.
Zdroj: PixaHive

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PixaHive

Evropský úřad pro ochranu soukromí udělil společnosti Meta provozující sociální síť Facebook pokutu v hodnotě 1,2 miliard eur za přenos dat uživatelů z EU do USA. Rozhodnutí úřadu se vztahuje k případu, který podal rakouský aktivista za ochranu soukromí Max Schrems, který tvrdil, že Evropané nejsou chráněni před americkým sledováním, jelikož data, která poskytují sociálním sítím jako Facebook, jsou uložena v USA.

Na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z roku 2020 nesmí Facebook posílat data evropských uživatelů do USA. To však Facebook podle Irské komise pro ochranu dat, která dohlíží na operace Meta v EU, porušuje.

Pokuta 1,2 miliardy eur udělená Metě je největší pokutou, kterou kdy firma dostala za porušení Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Předchozí nejvyšší pokutu dostal Amazon v roce 2021, tehdy za porušení GDPR měl zaplatit 746 milionů eur. Meta se proti rozsudku plánuje odvolat.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: CNBC

Související

profimedia-0613696750
Zahraniční Klimatická změna

Jižní Evropu čekají hospodářské problémy. Kvůli vedrům může přijít o turisty

profimedia-0573790367
Ostatní Sociální sítě

Jak se mění počty uživatelů na sociálních sítích?

profimedia-0806098311
Zahraniční Sociální sítě

Musk chce zpoplatnit Twitter pro všechny uživatele

profimedia-0806103493
Zahraniční

Evropa s migranty pomůže, slíbila von der Leyen italskému ostrovu Lampedusa