Trh práce v eurozóně zřejmě ztratí část své mimořádné odolnosti, která jej v posledních letech charakterizovala. Podle studie Evropské centrální banky (ECB) lze očekávat návrat k běžnějšímu vztahu mezi zaměstnaností a hospodářským výkonem. Míra nezaměstnanosti by však měla zůstat na nízké úrovni, a to navzdory ekonomické stagnaci.
V současnosti dosahuje nezaměstnanost v EU rekordně nízkých 6,3 procenta, což je neobvyklé vzhledem k poklesu růstu hrubého domácího produktu (HDP). Od roku 2022 rostla zaměstnanost rychleji než HDP, což ECB označila za výjimečné. Firmy díky rostoucím ziskovým maržím udržely své zaměstnance i při poklesu tržeb, což přispělo k výjimečnému výkonu trhu práce.
Jedním z klíčových faktorů byla i energetická krize, která vedla k poklesu reálných mezd. Nižší mzdové náklady motivovaly podniky k vytváření pracovních míst. Tento trend však dosáhl vrcholu ve třetím čtvrtletí 2022 a nyní začíná ochabovat. Firmy postupně snižují svou ochotu a schopnost udržovat zaměstnance, což naznačuje návrat k historickým standardům.