úterý 19. listopadu 2024

Evropské směrnice proti daňovým únikům mají minimální efekt, tvrdí NKÚ

Zavedení evropských směrnic proti daňovým únikům, ATAD a DAC6, mělo na výběr daně z příjmů právnických osob v Česku jen zanedbatelný vliv, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

  • Nejvyšší kontrolní úřad
  • Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Zavedení evropských směrnic ATAD a DAC6, které měly omezit daňové úniky u firem v Česku, nepřineslo očekávaný efekt. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že vliv těchto směrnic na správu daně z příjmů právnických osob byl zanedbatelný, přičemž náklady na jejich zavedení dosáhly do konce roku 2022 částky 36,7 milionu korun.

Směrnice ATAD a DAC6 měly pomoci zlepšit kontrolu a výběr daní, ale podle NKÚ chybí data, která by umožnila vyčíslit jejich konkrétní přínos. Přestože DAC6 posílila výměnu informací mezi státy, její praktické využití v Česku bylo velmi omezené. Od roku 2018 do roku 2022 vybral stát na dani z příjmů právnických osob celkem 953,4 miliardy korun, což činí tento příjem čtvrtým největším zdrojem státního rozpočtu.

NKÚ kritizuje, že ministerstvo financí nemělo k dispozici dostatečné podklady k posouzení účinnosti zavedených pravidel. Směrnice měly omezit daňové přesuny mezi zeměmi, ale v praxi se jejich dopad na český rozpočet neprojevil.

Autor: Šimon Mitro

Související

Nejvyšší kontrolní úřad
Domácí

Vláda hospodařila během předsednictví v Radě EU s drobným pochybením, uvádí NKÚ

komín
Domácí

Kvalita ovzduší zůstává kritická. Dotace nestačí, uvádí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad
Domácí

MPSV čelí kritice za neefektivní využití miliard na podporu zaměstnanosti

profimedia-0859422296
Domácí Zdraví

Reforma psychiatrické péče vázne. Centra duševního zdraví se potýkají s problémy