sobota 22. února 2025

Evropské směrnice proti daňovým únikům mají minimální efekt, tvrdí NKÚ

Zavedení evropských směrnic proti daňovým únikům, ATAD a DAC6, mělo na výběr daně z příjmů právnických osob v Česku jen zanedbatelný vliv, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

  • Nejvyšší kontrolní úřad
  • Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Zavedení evropských směrnic ATAD a DAC6, které měly omezit daňové úniky u firem v Česku, nepřineslo očekávaný efekt. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že vliv těchto směrnic na správu daně z příjmů právnických osob byl zanedbatelný, přičemž náklady na jejich zavedení dosáhly do konce roku 2022 částky 36,7 milionu korun.

Směrnice ATAD a DAC6 měly pomoci zlepšit kontrolu a výběr daní, ale podle NKÚ chybí data, která by umožnila vyčíslit jejich konkrétní přínos. Přestože DAC6 posílila výměnu informací mezi státy, její praktické využití v Česku bylo velmi omezené. Od roku 2018 do roku 2022 vybral stát na dani z příjmů právnických osob celkem 953,4 miliardy korun, což činí tento příjem čtvrtým největším zdrojem státního rozpočtu.

NKÚ kritizuje, že ministerstvo financí nemělo k dispozici dostatečné podklady k posouzení účinnosti zavedených pravidel. Směrnice měly omezit daňové přesuny mezi zeměmi, ale v praxi se jejich dopad na český rozpočet neprojevil.

Autor: Šimon Mitro

Související

Brownfieldy
Domácí

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil chyby ohledně dotací na obnovu brownfieldů

Nejvyšší kontrolní úřad
Domácí

Ministerstvo vnitra zbytečně utratilo miliardy. Ve skladech leží nadbytečné bundy, uvádí NKÚ

Střelecká_příprava
Domácí

Nákupy pro obranu jsou problémové. Přesto se výdaje budou zvyšovat

Myštice
Domácí

Pro dokončení pozemkových úprav bude třeba 150 miliard, odhalil NKÚ