Ze západoafrického státu Mali odchází poslední vojáci ze zemí Evropské unie. Členským státům totiž skončil desetiletý mandát na výcvikovou misi, kdy vláda v hlavním městě Bamaku už neměla o pokračování vojenské spolupráce s evropskými složkami zájem. Tuto skutečnost potvrdil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na pokračování spolupráce neměla zájem ani Francie, která po převratu v letech 2020 a 2021 ztratila v Mali svůj vliv.
Borrell: Mali'deki AB eğitim misyonu sona erdi #AB,#mali: Brüksel, 19 Mayıs (Hibya) - Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Komiseri Josep Borrell, Mali’deki AB eğitim misyonun sona erdiğini ve görevli personelin ülkeyi terk ettiğini açıkladı. https://t.co/peRkz7mkQG pic.twitter.com/Dn9wRxILe6
— Hibya Haber Ajansı (@hibyanewsagency) May 19, 2024
Analytici se shodují na tom, že odchod evropských vojsk ještě více posílí vliv Ruska v této zemi. Právě k Moskvě se totiž vojenská junta, která v Mali vládne od zmíněného převratu, hlásí a do země v uplynulých měsících povolala příslušníky žoldnéřské skupiny wagnerovců. Podobná situace jako v Mali je nyní i v dalších okolních státech, v Burkině Faso a Nigeru.
Armády států Evropské unie, které v Mali zastupovalo zejména Španělsko, pomáhalo tamní vládě v boji proti islámských teroristům. Tento problém nyní prezident Assimi Goïta řeší se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.