Evropa se potýká s rostoucími objemy zboží dováženého přes internet, přičemž obrovské množství obalů končí jako odpad. Zatímco místní výrobci a dovozci přispívají na recyklaci, zahraniční online platformy, zejména z Asie, se na tom nepodílejí, přestože by podle legislativy měly mít stejné povinnosti. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) otevřel toto téma na Radě pro životní prostředí a získal podporu dalších evropských zemí včetně Německa a Francie.
Podle výpočtů společnosti EKO-KOM, každá průměrná zásilka obsahuje až 80 gramů obalů, přičemž do ČR ročně dorazí desítky milionů balíčků. Zatímco české firmy financují sběr a recyklaci, zahraniční prodejci zůstávají nezatíženi těmito náklady. Taková nerovnost vytváří nespravedlivé podmínky pro evropské obchodníky a zároveň ohrožuje spotřebitele, kteří nemají záruky ohledně kvality nakupovaného zboží.
Zahraniční prodejci prodávají zboží bez plnění povinností, jako je registrace v systémech odpovědnosti výrobce nebo placení recyklačních poplatků. To vede k růstu nákladů na odpadové hospodářství v členských státech, které tyto výrobky přijímají bez odpovědnosti za recyklaci. K tomu přispívá i nedostatečná kontrola malých zásilek, což zvyšuje tlak na evropské výrobce a občany, kteří nesou větší část nákladů na recyklaci.
Česká republika požaduje, aby odpovědnost za plnění unijních podmínek byla u zahraničních prodejců zajištěna prostřednictvím revize právních předpisů. Ministr Hladík zdůraznil, že je nezbytné zajistit férové podmínky pro všechny účastníky trhu a ochranu spotřebitelů. Evropská komise slíbila, že v brzké době přinese řešení tohoto rostoucího problému.