Evropská sucha lámou rekordy. Řeky vysychají

Evropu zasáhlo mimořádně suché jaro. Průtok řek byl nejnižší od začátku měření v roce 1992.

sucho

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Letošní květen byl podle dat evropské služby Copernicus druhý nejteplejší v historii – s průměrnou teplotou 15,79 °C, což je o více než půl stupně více, než činí průměr z let 1991–2020. Jen květen 2024 byl teplejší.

Zároveň se přerušila šňůra měsíců, kdy teploty překračovaly symbolickou hranici 1,5 °C nad předindustriálním průměrem – z posledních 22 měsíců tuto hranici překročilo 21. Podle vědců však jde jen o dočasné ochlazení a další překročení limitu lze očekávat brzy.

Evropa zažívá nejen horko, ale i mimořádné sucho. Na severu a ve středu kontinentu spadlo v květnu výrazně méně srážek, půda je vyschlá a řeky mají rekordně nízké průtoky. Podle Evropského monitorovacího centra čelilo v druhé květnové dekádě přes 50 procent evropské a středomořské pevniny nějaké formě sucha – nejvíce od začátku měření v roce 2012.

Zemědělci v severní Evropě hlásí problémy se sklizní, zejména u pšenice a kukuřice, jejichž růst se zpožďuje. Británie zaznamenala nejsušší jaro za více než sto let, což už teď ohrožuje část úrody. Národní zemědělská unie varuje, že některé plodiny začínají selhávat.

Autor: Šimon Mitro

Související

swimming_pool_sexy_girl_summer_hotel_blue_water_bikini_drinking_beer-1361888
Zahraniční

Evropa si oddychne jen na chvíli. Další vlna veder je už za dveřmi

a76a951d-2be1-43b4-98d9-b6d43201547d
Domácí

Hasiči likvidují popadané stromy. Bouřky se přehnaly jihem Čech a Moravy

sucho
Domácí Počasí

Nejnižší srážky za 64 let: Česko bojuje s extrémním suchem

léto
Domácí Počasí

Teplotní výkyvy potrápí Česko, varují meteorologové