středa 16. července 2025

Evropané s vzácnými nemocemi dostávají druhou šanci na diagnózu

Stovky Evropanů se vzácnými nemocemi se po letech dočkaly odpovědí díky mezinárodnímu projektu Solve-RD. Sdílení genetických dat napříč státy umožnilo nové diagnózy i naději na léčbu.

doktor

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / RF._.studio _

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / RF._.studio _

V Evropě žije zhruba 30 milionů lidí se vzácnými onemocněními, přičemž většina těchto nemocí má genetický původ. Stanovit správnou diagnózu trvá v průměru téměř pět let, u mladších pacientů často i déle. Projekt Solve-RD, který sdružil data z tisíců pacientů a desítek výzkumných center, ukázal, že opětovné genetické analýzy s využitím moderních technologií mohou vést k novým diagnózám i tam, kde lékaři dříve tápali.

Klíčem k úspěchu je mezinárodní spolupráce a sdílení genetických záznamů. Vzácné nemoci jsou natolik specifické, že jednotliví odborníci často nemají dost zkušeností k jejich rozpoznání. Díky propojení výzkumníků napříč Evropou, pokročilým nástrojům pro analýzu dat a novým objevům v genetice se podařilo diagnostikovat stovky případů, které byly dříve nerozluštitelné.

Na úspěch projektu Solve-RD navazuje nová evropská iniciativa ERDERA, která cílí na rozšíření genetické diagnostiky do běžné klinické praxe. S většími datovými soubory, lepší technologií a širší spoluprací se očekává, že se diagnostika urychlí a více pacientů dostane potřebnou péči. Odborníci i pacientské organizace volají po tom, aby se druhá šance na diagnózu stala standardem dostupným pro všechny.

Autor: Šimon Mitro

Související

sociální sítě
Zdraví Sociální sítě

Sociální sítě ovládly teenagery. Polovina z nich přiznává, že jim škodí

mozek
Zdraví

Znečištěné ovzduší může zvyšovat riziko nádorů mozku

spalničky
Zahraniční Zdraví

USA hlásí nejhorší epidemii spalniček za 30 let. Dvě děti zemřely

dieta
Zdraví

Slováci chtějí hubnout přirozeně. Skalpel je neláká