čtvrtek 21. listopadu 2024

Evropa zažila druhou nejteplejší zimu v historii. Na pólech je rekordně málo ledu

Minulý měsíc byl celosvětově pátým nejteplejším únorem v historii. Projevilo se to zejména na Antarktidě, kde bylo naměřeno druhé nejnižší množství ledu v historii měření.

Antarktida

Ilustrační foto.
Zdroj: Hippopx

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Hippopx

V Česku jsme to možná nepocítili tak výrazně, ale v únoru bylo u nás v průměru o dva stupně tepleji než je běžné. Celkově byla letošní zima velmi mírná. Z evropského hlediska jde o druhou nejteplejší zimu v historii měření, vyplývá to z dat programu Copernicus (program pro dálkový průzkum Země z hlediska atmosféry, pevniny, moří a klimatu koordinovaný a řízený Evropskou unií, pozn. red.).

Druhý měsíc letošního roku byl abnormálně teplý a to jak v Evropě, tak po celém světě. V celosvětovém měřítku jsme zažili pátý nejteplejší únor v historii měření. Rozsah ledu na Antarktidě dosáhl v únoru naměřeného minima druhý rok po sobě. Nejinak je tomu na druhém konci zeměkoule, na Arktidě bylo v únoru naměřeno druhé nejnižší množství ledu pro druhý kalendářní měsíc roku.

Je příliš brzy na to, abychom dospěli k závěru, zda se jedná o součást přirozených výkyvů počasí nebo nového dlouhodobého trendu tání v důsledku změny klimatu, což může mít zásadní dopad na zvyšování hladiny moří,“ vysvětluje Copernicus.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

zasněžená silnice
Zahraniční Počasí

Sněžení a mrazivé teploty zasáhly střední Evropu

profimedia-0936711564
Domácí

První výkřik letošní zimy. Sníh zasypal silnice, řada míst hlásí komplikace

1920px-Winter_on_Sniezka_A_0985432
Domácí

Varování meteorologů se vyplnilo. Sněžka zažila orkán, foukat ale bude i jinde

Želvuška, jeden z druhů konzumentů, kteří žijí na severských ledovcích
Ostatní Věda

Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky