čtvrtek 3. července 2025

Evropa se snaží zezelenat. Objem emisí však celosvětově stále roste

V globálu loni stoupla výroba elektřiny o dvě procenta. Narůstající poptávku však musí zajišťovat zvyšující se produkce z fosilních paliv, včetně uhlí.

1280px-ChineseCoalPower_opt

Nejlidnatější země světa stále sází na výrobu elektřiny z uhlí.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Nejlidnatější země světa stále sází na výrobu elektřiny z uhlí.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

I když se Evropa snaží snižovat emise a odklánět se do fosilních paliv, celosvětově vládne opačný trend. Jak vyplývá ze zprávy Energetického institutu (EI), který přišel ve spolupráci s dalšími společnostmi se Statistikou přehledu světové energetiky, vzrostly globální emise ekvivalentu CO₂ z energetiky o 1 %, což představuje další rekord, čtvrtý za dva roky. „Letošní data odrážejí komplexní obraz globální energetické transformace. Elektrifikace se zrychluje, zejména v rozvojových ekonomikách, kde se přístup k energii rychle rozšiřuje. Tempo zavádění obnovitelných zdrojů energie je však i nadále převyšováno celkovým růstem poptávky, z něhož 60 % pokrývají fosilní paliva. Výsledkem je čtvrtý rok rekordních emisí v řadě, což zdůrazňuje strukturální výzvy v oblasti sladění globální spotřeby energie s klimatickými cíli,“ uvedl v oficiální zprávě ředitel EI Andy Brown.

Nejvýraznější nárůst poptávky, která nutí země k výrobě elektřiny z fosilních paliv, zaznamenávají asijské země. Právě tam je nárůst poptávky více než pětiprocentní. Naopak v Evropě a Severní Americe se takřka nezvyšuje.

Ve dvou nejlidnatějších zemí světa dokonce kvůli poptávce po elektřině vzrostla produkce uhlí. V Indii o pět procent, v Číně o procento.

Autor: Jan Skala

Související

Evropská komise
Zahraniční

Zelené šílenství pokračuje. EK chce nasadit tempo, které zamává s cenami

fotovoltaika
Domácí

Stát vsadil na fotovoltaiku. Na jiné obnovitelné zdroje už peníze nezbyly

Petr Pavel
Domácí

Povolenky budou. Vláda musí vysvětlit lidem jejich funkci, říká prezident

horko
Zahraniční Klimatické změny

Asie se otepluje dvakrát rychleji než svět