Podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) a programu Copernicus řízeným Evropskou unií je Evropa nejrychleji se oteplujícím kontinentem. Teploty v Evropě stoupají přibližně dvojnásobně rychleji než je celosvětový průměr.
Teplotní průměry za posledních pět let ukazují, že teploty v Evropě dosahují o 2,3 stupně Celsia vyšších hodnot než před průmyslovou érou, ve srovnání s globálním průměrem, který je o 1,3 stupně vyšší, uvádí společná zpráva WMO a Copernicusu zveřejněná v pondělí.
Podle společné zprávy WMO a Copernicusu má Evropa možnost vyvinout cílené strategie, jak urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie jako je vítr, sluneční energie a vodní energie jako reakci na dopady klimatických změn. Evropa vyrobila vloni 43 procent své elektřiny z obnovitelných zdrojů, oproti 36 procentům v předchozím roce, uvedly agentury.
Copernicus oznámil, že březen byl 10. měsícem v řadě s rekordně vysokými měsíčními teplotami. Průměrná teplota hladiny moře v Evropě dosáhla v roce 2023 své nejvyšší roční úrovně.
The Copernicus Climate Change Service (C3S) and the @WMO released the 2023 European State of the Climate report today.
— World Meteorological Organization (@WMO) April 22, 2024
https://t.co/jwSbbUL9av pic.twitter.com/bjeIRJFGfT