neděle 27. července 2025

Evropa pracuje na vůbec prvním plně evropském superpočítači

Technická suverenita v oblasti vysoce výkonných počítačů a umělé inteligence je nesmírně důležitá. Proto chce Evropa vyvinout vlastní procesory nové generace pro superpočítače. Do vývoje se zapojí i Česká republika.

umělá inteligence

V nadcházejících letech Evropa vyvine superpočítač. Jejím cílem se stát se technologicky suverénní a konkurenceschopnou.
Zdroj: pixabay.com

  • V nadcházejících letech Evropa vyvine superpočítač. Jejím cílem se stát se technologicky suverénní a konkurenceschopnou.
  • Zdroj: pixabay.com

Aktuálně je Evropa závislá na neevropských hardwarových a softwarových řešeních pro superpočítače. To ohrožuje její suverenitu, ekonomickou stabilitu a technologickou konkurenceschopnost. Evropská unie proto vyčlenila šest miliard korun na podporu aktivit spojených s otevřenou hardwarovou architekturou, obdobně jako open source software.

Co je open source software?

Open source software čili otevřený software je program, který si může kdokoli zdarma stáhnout, prohlédnout a upravit jeho zdrojový kód. To znamená, že ho lze nejen používat, ale i vylepšovat nebo přizpůsobit podle sebe.

V nadcházejících letech by tak mělo dojít k vytvoření plně evropského hardwarového a softwarového ekosystému pro superpočítače a umělou inteligenci s vysoce výkonnými a energeticky úspornými procesory a akcelerátory navrženými a vyvinutými v Evropě.

Jedním z nejdůležitějších kroků má být odstartování projektu Dare, který vyvine tři specializované bloky, ze kterých je možné poskládat komplexní a výkonné procesory budoucích superpočítačů.

K posílení evropské technologické suverenity přispěje i Česká republika, která dostane na starosti vývoj univerzálního procesoru určeného pro vysoce výkonné výpočetní úlohy. Do vývoje se zapojí i vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations při Vysoké škole báňské. „Primárně budeme řešit optimalizaci elektrické spotřeby a teplotní management pomocí softwaru MERIC suite, který by rovněž měl sloužit jako nástroj pro monitorování spotřeby elektrické energie a ladění hardwarových parametrů,” říká Lubomír Říha z Laboratoře pro výzkum infrastruktury, který je hlavním řešitelem projektu v IT4Innovations.

V projektu Dare se spojí hned 38 partnerů z celé Evropy. Na konci jeho první fáze vzniknou základy pro první plně evropský superpočítač.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Intel
Ekonomika

Intel škrtá a propouští. V Německu a Polsku továrny nebudou

Masarykův ústav vyšších studií
Domácí

Vědci zkoumají možnost rozvoje myšlení studentů pomocí umělé inteligence

Elon Musk
Zahraniční AI

Musk chystá dětskou verzi kontroverzní umělé inteligence Grok

umělá inteligence
Zahraniční AI

Estonské školy se připravují na éru umělé inteligence