pondělí 5. května 2025

Evropa má čistší vzduch. Města však zaostávají

Kvalita ovzduší se v Evropě zlepšuje, většina měřicích stanic již splňuje současné limity EU pro nejškodlivější látky.

znečištění ovzduší

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Kvalita ovzduší v Evropě se podle nejnovější zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) stabilně zlepšuje. Přesto zatím není dosaženo všech standardů Evropské unie, zejména v městských oblastech. Další opatření budou nezbytná k tomu, aby do roku 2030 mohly být naplněny zpřísněné limity, které se více přibližují doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle dat z let 2023 a 2024 dosáhlo 99 % sledovacích stanic stanovených ročních limitů pro jemné prachové částice PM2.5 a 98 % pro oxid dusičitý (NO₂). Přesto ale většina lokalit stále nesplňuje přísnější limity WHO. Znečištění ovzduší tak zůstává největším environmentálním zdravotním rizikem v Evropě — přispívá k nemocem, zhoršuje kvalitu života a způsobuje předčasná úmrtí.

Největší výzvou zůstávají právě jemné prachové částice PM2.5, které mají nejškodlivější vliv na lidské zdraví. Přestože se jejich výskyt od roku 2011 snížil ve všech členských státech EU, 94 % městské populace je stále vystaveno koncentracím nad limitem WHO. Zlepšení situace si vyžádá další opatření, zejména ve městech.

Zpráva ukazuje, že více než 70 % měřicích stanic už nyní splňuje zpřísněné normy EU pro oxid dusičitý, které budou platné od roku 2030. U PM2.5 je však situace horší, a proto bude nutné pokračovat v snižování emisí, aby byly tyto limity včas naplněny.

EEA plánuje letos zveřejnit další analýzy, včetně dopadů znečištění na zdraví a odhadů předčasných úmrtí v souvislosti s kvalitou ovzduší. Vývoj lze sledovat i díky Evropskému indexu kvality ovzduší, který poskytuje aktuální přehled znečištění v jednotlivých regionech.

Autor: Šimon Mitro

Související

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko

nezaměstnanost
Ekonomika

Nezaměstnanost v EU stagnuje. Česko zůstává premiantem

znečištění
Zdraví

Z plastů do těl. PFAS látky se hromadí v přírodě i lidech

TikTok
Zahraniční Sociální sítě

TikTok dostal několika miliardovou pokutu. EU vadí únik dat do Číny