Vyšetřování probíhá v rámci nového unijního zákona o digitálních službách (DSA). Ten nutí velké technologické firmy k lepší ochraně evropských uživatelů online a potírání ilegálního obsahu. Jde už o druhé vyšetřování společnosti Meta ze strany EU. První se týkalo nedostatečného boje proti dezinformacím.
Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl, že pochybuje o dostatečném úsilí Mety dodržovat zákon DSA a chránit děti před negativními vlivy na jejich zdraví. Meta ale hájí své kroky. „Chceme, aby mladí lidé byli v online prostředí chráněni. Proto jsme strávili deset let vývojem více než 50 nástrojů a politik na jejich ochranu,“ sdělil mluvčí Meta.
Evropská komise, která je regulačním orgánem EU v oblasti technologií, má obavy, že systémy Facebooku a Instagramu mohou u dětí stimulovat závislostní chování. Další problém vidí v takzvaném efektu králičí nory, kdy algoritmy uživatelům na základě jejich zájmů zobrazují stále extrémnější obsah.
Jde o další z řady kroků EU k regulaci velkých technologických firem. Nový zákon DSA umožňuje za jeho porušení pokuty až do výše šesti procent celosvětového obratu platformy, nebo dokonce zákaz činnosti v případě závažných a opakovaných porušení.