Vzhledem k pomalému pokroku v globálním snižování emisí skleníkových plynů roste zájem o technologie solárního geoinženýrství, které by měly odrážet sluneční záření a tím zpomalit globální oteplování. Mezi navrhované metody patří například vypouštění reflexních aerosolů do stratosféry nebo zasolování mořských mraků, což by zvýšilo jejich odrazivost. Vědci však varují, že tyto technologie nejsou dostatečně vyvinuté a jejich nasazení by mohlo mít nevratné a těžko předvídatelné následky.
Dle vědecké porady EU by použití solárního geoinženýrství mohlo změnit klimatické podmínky v různých regionech světa a poškodit ekosystémy, zemědělskou produkci či vzorce srážek. Navíc by takové zásahy neřešily přímé důsledky skleníkových plynů, jako je okyselování oceánů nebo změny v rostlinných vzorcích. Vědci se také obávají, že spoléhání na neověřené technologické opravy by mohlo poškodit již existující úsilí o snižování emisí a adaptaci na změnu klimatu.
Evropská komise byla vyzvána k přijetí moratoria na vývoj a implementaci solárního geoingenýrství a k vyjednání globálního rámce pro budoucí rozhodování o použití těchto technologií. Vědecké a etické porady doporučují soustředit se na pokračování v redukci skleníkových plynů a adaptaci na změnu klimatu, zároveň vyzývají k pečlivému výzkumu potenciálních rizik spojených s geoinženýrstvím.