středa 14. května 2025

Energetická soběstačnost v praxi. Moravská obec na ní začala pracovat

Pokud nebudou akci brzdit dotace, může být obec Slatinice na Hané, kde v současné době žije 1600 obyvatel, v dohledné době energeticky soběstačná. Ambiciózní plán předložilo tamní zastupitelstvo.

Slatinice

Slatinice chtějí být pionýrskou obcí v energetické soběstačnosti.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Slatinice chtějí být pionýrskou obcí v energetické soběstačnosti.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Naistalovat si solární panely nebo tepelná čerpadla je v současné době pro řadu Čechů běžná praxe. Méně už pro celé obce a města. Příkladem jim v tomto ale chce jít lázeňská obec Slatinice v centru Olomouckého kraje. Vedení zastupitelstva už má vypracovaný plán, který si klade za cíl co nejvíce energie a to jak obci, tak jejím obyvatelům. V kostce řečeno, Slatinice chtějí ukázat, že energetická soběstačnost není jen pouhá fráze, ale že ji lze realizovat v praxi.

Už před osmi lety převzala obec vodovodní a kanalizační sítě, pro které chce vyrábět vlastní elektřinu a ušetřit tak občanům poplatky za vodné a stočné v době stále se zvyšujících nákladů. Plánuje také výstavbu bioplynové stanice za 125 milionů korun a výkonu půl megawattu, kde chce vyrábět teplo a plyn, který bude nadále dodávat přímo do sítě. Vzniknout by měla přečerpávací elektrárna a unikátní biotop.

Ovšem jak rychle realizace projektů půjde, záleží podle starosty obce Ondřeje Mikmeka zejména na získávání dotací, výkupu pozemků pro stavby a změně územního plánu.

Autor: Jan Skala

Související

1280px-Plane_loucky
Domácí

Na Olomoucku vznikly dvě desítky nových tůni. V těch se už zabydleli obojživelníci

elektřina
Zahraniční

Španělsko se vzpamatovává z rozsáhlého výpadku elektřiny

dodávky energií
Zahraniční

Část Španělska už má elektřinu. Za její výpadek může podle Portugalců počasí

GorWmz6W0AEotU3 (1)
Zahraniční

Portoriku se hroutí infrastruktura. Ostrov se vinou blackoutu ponořil do tmy