Roboti se přibližují lidské citlivosti díky novému vynálezu z britských univerzit. Vědci vyvinuli měkkou a pružnou elektronickou kůži, která dokáže zaznamenat nejen tlak, ale i řez, bodnutí nebo změnu teploty. Materiál tvořený elektricky vodivým hydrogelem umožňuje multimodální snímání, tedy rozpoznávání více typů vjemů současně. Tím se liší od dosavadních technologií, které měly s paralelním zpracováním různých podnětů potíže.
Na kůži vědci připevnili elektrody a vyrobili jemné dráhy, díky nimž je možné analyzovat, co se s materiálem právě děje. Při testech vystavili robotickou ruku různým dotekům, ale i extrémním podmínkám jako oheň nebo řez skalpelem. Informace o vjemech zpracovávala umělá inteligence, která se učila jednotlivé situace rozpoznat a interpretovat. I když materiál zatím nedosahuje citlivosti lidské kůže, představuje výrazný posun kupředu.
Díky jednoduchému složení a nízké výrobní ceně je technologie vhodná nejen pro robotiku, ale i pro medicínu a automobilový průmysl. V protetice umožní příjemnější kontakt mezi protézou a tělem. V chirurgii může sloužit jako jednorázový nástroj schopný upozornit na nadměrný tlak. Automobilky zase uvažují o využití tenké vrstvy na palubních deskách, kde bude sledovat teplotní výkyvy nebo mechanické poškození.
Zásadní výhodou je možnost integrace do robotů, kteří pak mohou lépe reagovat při kontaktu s lidmi. Pokud se stroj naučí rozeznat intenzitu stisku, dokáže například potřást rukou bez rizika poranění. Nová technologie tak otevírá cestu k přirozenější interakci mezi člověkem a strojem.