El Niño označuje periodické zahřívání Tichého oceánu a změny v atmosférických podmínkách, které se dějí v důsledku tohoto zahřátí. Tyto změny mohou mít značný vliv na počasí v různých částech světa a to včetně Česka.
Po třech letech s La Niňa, tedy naopak periodickém ochlazování Tichého oceánu, by podle australské vládní agentury pro počasí Bureau of Meteorology měly teploty moří překročit práh El Niňa do sprna. „El Niño je obvykle spojeno s rekordními teploty na globální úrovni. Zda k tomu dojde v roce 2023 nebo 2024, není dosud známo, ale myslím si, že je pravděpodobnější, že teploty budou spíše rekordní,“ uvedl Carlo Buontempo, ředitel Evropské služby pro změnu klimatu institutu Copernicus.
Nejteplejším rokem v historii měření je doposud rok 2016, který byl tehdy rovněž ovlivněn silným El Niňem, jež hrozí i letos a příští rok.
El Niňo
Během období El Niño se teplota hladiny Tichého oceánu v oblasti tropů zvyšuje o několik stupňů Celsia nad obvyklou úroveň. Tento nárůst teploty může způsobit změny v atmosféře, které ovlivňují počasí po celém světě. Například v oblastech, které obvykle trpí suchem, může být více srážek, zatímco v jiných oblastech může být sucho.
El Niño se vyskytuje v průměru každých několik let a může mít značný dopad na světovou ekonomiku a životní podmínky lidí v různých částech světa. Proto jsou pozorování a predikce výskytu El Niña důležité pro mnoho odvětví, včetně zemědělství, rybolovu a turismu.