Jev El Niňo, jež začal loni v červenci, potrvá až do letošního dubna, oznámila Světová meteorologická organizace (WMO). Během prvních měsíců letošního roku má El Niňo přinést rekordně vysoké teploty na pevninském i mořském povrchu. Generální tajemník WMO Petteri Taalas varuje, že rok 2024 by mohl v globálních teplotách překonat ten loňský.
Tým pro výzkum změn hladin moří v NASA uvedl, že města na západním pobřeží Ameriky by mohla čelit četnějším záplavám v souvislosti se silným El Niňem. Nízko položené silnice a budovy mohou být zaplaveny při silném přílivu.
Již nyní lze pozorovat dopady El Niňa v podobě intenzivního sucha v některých částech centrální a jižní Ameriky. Peruánská meteorologická a hydrologická služba Senamhi zjistila, že hladina v jezeře Titicaca, jednom z největších jezer v Jižní Americe, klesla za posledních sedm měsíců o 74 centimetrů.
Se suchem bojují také v Panamském průplavu, kde je nejméně vody za posledních 70 let. Kvůli tomu byl omezen počet lodí plujících touto klíčovou vodní cestou. Meteorologové dále uvádí, že kombinace silného El Niňa v Tichém oceánu a výrazného oteplení Indického oceánu by mohla zesílit vlnu veder a sucha v Austrálii a jihovýchodní Asii.