Společnost Tesco čelí ve Spojeném království přelomové žalobě 130ti bývalých pracovníků oděvní továrny VKG, kteří ji žalují za údajnou nedbalost a bezdůvodné obohacení. Pracovníci v letech 2017 až 2020 vyráběli pro thajskou pobočku společnosti Tesco džíny, džínové bundy a další oblečení F&F pro dospělé i děti. Zisky z prodeje v Thajsku putovaly zpět do Spojeného království.
Továrna se nachází v Mae Sot, městě na hranicích s Myanmarem, které je závislé na barmské pracovní síle migrantů a které si v posledním desetiletí získalo pověst "divokého západu", pokud jde o práva zaměstnanců. Žaloba tvrdí, že Tesco mělo vědět, že tato oblast je nechvalně známá vykořisťováním.
Dělníci na dotaz The Guardian popsali pracovní podmínky:
Plat 83 korun denně za práci od 8 do 23 hodin s jedním volným dnem v měsíci. Thajská minimální mzda tehdy činila 7 liber za osmihodinový den.
Nejméně jednou za měsíc museli pracovat 24 hodin, aby splnili velké zakázky F&F.
Mnozí uvedli, že na ně manažeři v továrně křičeli a vyhrožovali jim, pokud nebudou pracovat přesčas a plnit cíle.
Více než tucet dotazovaných dělníků uvedlo, že jim továrna založila bankovní účty a pak jim zabavila karty a hesla, aby to vypadalo, že dostávají minimální mzdu, a přitom jim v hotovosti vyplácela mnohem méně.
Většina pracovníků se spoléhala na VKG, pokud jde o jejich imigrační status, a někteří uvedli, že jejich imigrační dokumenty zadržovala továrna, takže se ocitli v dluhovém otroctví.
Ubytování v továrním areálu sestávalo z přeplněných pokojů s betonovou podlahou na spaní a špinavou vodou z rybníka v kbelíku na mytí.
Vyjádření Teca:
Společnost Tesco uvedla, že ochrana práv všech osob v jejím dodavatelském řetězci je naprosto zásadní a že kdyby v té době zjistila podobné závažné problémy, okamžitě by ukončila spolupráci s VKG.