Návrh Víta Kaňkovského z KDU-ČSL umožňuje zdravotnickému personálu dobrovolně odsloužit až 832 přesčasových hodin ročně a záchranářům dokonce 1040. Podle Kaňkovského se tak legalizuje to, co se již běžně děje. Zákoník práce se totiž obchází například pomocí dodatečných dohod.
Přestože podle zákoníku nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin, dosahovala průměrná délka služby lékařů 26 hodin. Průměr přitom nezahrnuje celovíkendové služby, například kontinuální službu lékaře o víkendu od pátečního rána do pondělního poledne, které se na některých pracovištích slouží. Podle průzkumu spolku Mladí lékaři může za přesčasy například podstav zdravotnického personálu.
Panuje obava, že přetěžování lékařů povede k jejich odlivu především z nemocnic. Zákon se však týká také zdravotních sester. Těch už je nyní například v akutní péči o 1 300 méně, než by mělo. Hrozí tak riziko zhoršení kvality poskytované péče.
Návrh, který se vymyká evropským standardům, podpořily všechny strany kromě TOP 09. 27. července ho budou projednávat senátoři. Zdravotníci se proti návrhu bouří.
Katolické pokrytectví u @kducsl - bráníme v parlamentu posvátnost svazku muže a ženy. Vlastním lékařům nedovolíme kvůli zvýšení limitů přesčasové práce pro zdravotníky svoje rodiny ani vidět.
— Chirurg🔪 (@Chirurg06) June 30, 2023
(tento příspěvek byl od @kducsl smazán před několika dny) pic.twitter.com/m3tjFrdadv
A opět Česká cesta🤦♀️.
— Martina (@MartinaHvozden1) July 13, 2023
ČR má implementovat do ZP směrnici EU o slaďování osobního a pracovního života.
V rámci změn se do ZP dostává možnost zvýšení presčasove práce pro zdravotníky. U běžných zdravotníků až na 832 hodin, u záchranářů až na 1040 hodin ročně.
Výsměch nám všem..