Podle dat analytické firmy Economist Intelligence dvě třetiny světové populace žije ve státech, které jsou buďto ve vztahu k Rusku a válce na Ukrajině neutrální, spíše se přiklání na stranu Kremlu, anebo ho vyloženě podporují.
Economist zjistil, že 36 procent světové populace žije v zemích, které aktivně odsoudily Rusko a uvalily sankce na ruskou ekonomiku. Tento blok vedený Spojenými státy a Evropskou unií zahrnuje všechny vlády se západním sklonem, jako je Japonsko, Austrálie, Kanada, Velká Británie, Jižní Korea a v menší míře také Izrael. Tradičně neutrální země, jako je Švýcarsko, Finsko a Švédsko, se také připojily k řadám této západní fronty.
Mezitím téměř třetina světové populace žije ve státech, které dosud zůstaly neutrální. Ve vztahu k válce na Ukrajině je neutrální například Brazílie, Bolívie, Saudská Arábie, Jihoafrická republika a především Indie. „Tyto země dělají maximum proto, aby zůstaly neutrální a mohly z tohoto postoje těžit,“ uvádí Economist, který ve své analýze dodává, že předpokládá, že v případě eskalace konfliktu by se tyto země spíše postavily na stranu Ruska.
Další téměř třetina lidské populace (32 %) žije v zemích, kde vlády podporují ruské kroky nebo opakovaly kremelský narativ, včetně vyhýbaní se slovu invaze v případě války na Ukrajině. „Tyto země, vedené Čínou, se v dlouhodobém horizontu pokusí těžit z užších vazeb na protizápadní blok, což dále posílí rozdělení v globální hospodářské a geopolitické krajině,“ říká Economist v analýze. Kromě Číny k těmto zemím patří Kazachstán, Írán, Pákistán, Alžírsko, Etiopie, Namibie nebo Laos.
Otevřeně projevují podporu Rusku státy Bělorusko, Kuba, Barma, Venezuela, Nikaragua, Sýrie a Severní Korea.
Z pohledu ekonomiky tábor podporující Ukrajinu představuje odhadem 70 procent světového HDP. Naproti tomu neutrální bloky a bloky přátelské k Rusku činí přibližně 30 procent světového HDP, přičemž Čína a Indie představují téměř dvě třetiny ekonomické stopy této skupiny.