Dvě mláďata makaků červenolících se narodila 23. května a 11. června. „Mláďata jsou prozatím dvě. Obě matky pečují o své potomky příkladně a v jejich výchově jim pomáhá celá tlupa. V dohledné budoucnosti ještě porody očekáváme, napovídají tomu větší břicha matek čekatelek,“ uvádí ošetřovatelka Veronika Peterková. Olomoucká zoo chová makaky od roku 2001. Celkem se v ní narodilo 81 mláďat.
Makaci jsou známí svou inteligencí. Příběh samice Imo z roku 1953 ukazuje jejich schopnost učit se a předávat znalosti. Imo zjistila, že je jednodušší omývat sladké brambory ve vodě, než je čistit tlapkami. Tento zvyk se rychle rozšířil mezi její tlupu a nakonec i do dalších tlup v okolí. Makaci také objevili výhody termálních pramenů v Naganu, kde si užívají teplo v chladném období.
Makaci červenolící jsou nejseverněji žijící primáti, jejich populace se ve volné přírodě odhaduje na 50 tisíc jedinců. Obývají celé Japonsko s výjimkou ostrova Hokkaidó. Jsou schopni přežít v teplotách od subtropických oblastí jižního Japonska až po -15 stupňů v horách ostrova Honšú. V zimě dokáží vyhrabávat potravu zpod sněhu a často navštěvují lidské farmy, kde jsou však nevítanými hosty. Makaci se živí rozmanitou stravou, od ovoce a listí až po hmyz a ořechy. Komunikují širokou škálou zvuků. Mláďata zůstávají pod péčí matky až dva roky.