čtvrtek 17. července 2025

Dva novorození makakové skotačí v Zoo Olomouc

Dvojice mláďat makaků jsou k vidění v olomoucké zoo. Další brzy přibydou.

Mládě makaka v Zoo Olomouc.

Mládě makaka v Zoo Olomouc.
Zdroj: Zoo Olomouc

  • Mládě makaka v Zoo Olomouc.
  • Zdroj: Zoo Olomouc

Dvě mláďata makaků červenolících se narodila 23. května a 11. června. „Mláďata jsou prozatím dvě. Obě matky pečují o své potomky příkladně a v jejich výchově jim pomáhá celá tlupa. V dohledné budoucnosti ještě porody očekáváme, napovídají tomu větší břicha matek čekatelek,“ uvádí ošetřovatelka Veronika Peterková. Olomoucká zoo chová makaky od roku 2001. Celkem se v ní narodilo 81 mláďat.

Makaci jsou známí svou inteligencí. Příběh samice Imo z roku 1953 ukazuje jejich schopnost učit se a předávat znalosti. Imo zjistila, že je jednodušší omývat sladké brambory ve vodě, než je čistit tlapkami. Tento zvyk se rychle rozšířil mezi její tlupu a nakonec i do dalších tlup v okolí. Makaci také objevili výhody termálních pramenů v Naganu, kde si užívají teplo v chladném období.

Makaci červenolící jsou nejseverněji žijící primáti, jejich populace se ve volné přírodě odhaduje na 50 tisíc jedinců. Obývají celé Japonsko s výjimkou ostrova Hokkaidó. Jsou schopni přežít v teplotách od subtropických oblastí jižního Japonska až po -15 stupňů v horách ostrova Honšú. V zimě dokáží vyhrabávat potravu zpod sněhu a často navštěvují lidské farmy, kde jsou však nevítanými hosty. Makaci se živí rozmanitou stravou, od ovoce a listí až po hmyz a ořechy. Komunikují širokou škálou zvuků. Mláďata zůstávají pod péčí matky až dva roky.

Autor: Šimon Mitro

Související

los
Domácí Fauna

Majestátní los se toulá českou krajinou. Pomozte s jeho ochranou

had
Světové dny Fauna

Den hadů

Olomouc opravuje lesní mosty
Domácí

Olomouc obnovuje klíčové lesní mosty

Ve Žďárských vrších na skalním útvaru Čtyři palice úspěšně vyletěla dvě mláďata sokola stěhovavého.
Domácí Fauna

Sokoli stěhovaví úspěšně opustili hnízdo ve Žďárských vrších