Aby mohl dospělý člověk s dítětem v Česku pokrýt běžné výdaje a vytvořit si i malou finanční rezervu, potřeboval by loni minimální důstojnou mzdu ve výši 45 865 korun hrubého měsíčně. Tuto částku však nepobíralo zhruba 63 procent zaměstnanců, tedy přibližně 2,5 milionu lidí. V Praze a Brně, kde jsou náklady na život výrazně vyšší, se důstojná mzda vyšplhala na téměř 54 tisíc korun.
Vyplývá to z výpočtů Platformy pro minimální důstojnou mzdu, které představili odborníci na sociální problematiku a ekonomii. Výpočet zahrnoval náklady na bydlení, potraviny, oblečení, dopravu, zdraví, volný čas, komunikaci a úspory. Přestože důstojná mzda oproti předloňsku vzrostla o 292 korun, zůstává pro většinu lidí nedostupná.
Ze statistik rovněž vyplývá, že ženy, mladí lidé a zaměstnanci ve veřejném sektoru jsou k dosažení této mzdy ještě dál. Důstojného výdělku dosáhlo pouze 28 % žen a 32 % mladých do 35 let. Vlivem stagnujících platů ve státní sféře se pod její hranici propadlo 56 % státních zaměstnanců, zatímco v soukromém sektoru jich bylo 65 %.
Zatímco průměrná mzda v Česku činila loni 46 165 korun, zákonná minimální mzda byla pouze 18 900 korun. Výsledky podle expertů ukazují, že reálný příjem mnoha lidí nestačí na důstojné pokrytí základních životních potřeb – zvlášť ve velkých městech, kde se výdaje na bydlení šplhají až ke 20 tisícům měsíčně.